kraũjo grùpės, tos pačios biologinės rūšies individų skirtingi kraujo tipai.

Žmogaus kraujo grupės

Kuriai grupei priklauso žmogaus kraujas, lemia jo ląstelių membranose esantys antigenai (agliutinogenai) ir plazmoje esantys baltymai – antikūnai (agliutininai). Kraujo grupes lemiančių antigenų ir antikūnų yra ir kituose organizmo skysčiuose, pvz., seilėse bei įvairiose ląstelėse. Eritrocitų membranose yra daugiau kaip 500 antigenų, kurių dauguma suskirstyti į 23 genetiškai nepriklausomas kraujo grupės sistemas: ABO, Rh, Kell, Duffy, Lewis, MNS, P ir kitas. Vieni antigenai yra stipresni, kiti – silpnesni (tai priklauso nuo jų dydžio, kiekio ir vietos eritrocito membranoje). Kai kurie antigenai būna susiformavę jau vaisiui gimdoje, kiti formuojasi iki 10 gyvenimo metų. Todėl nustatant kraujo grupes dažniausiai kreipiamas dėmesys į ABO, Rh, rečiau – į Kell grupes. Eritrocitų membranų vieni stipriausių antigenų vadinami A ir B, plazmos antikūnai – α (anti‑A) ir β (anti‑B). ABO sistemą sudaro 4 kraujo grupės: O(αβ), A(β), B(α) ir AB.

1 lent. ABO sistemos kraujo grupės
Kraujo grupė Eritrocitų antigenai Serumo antikūnai
O nėra α ir β
A A β
B B α
AB A ir B nėra

Antikūnai α sulipdo eritrocitus, turinčius A, antikūnai β – turinčius B antigenus. Todėl normaliai kraujuje nėra vienvardžių antigenų ir antikūnų. ABO sistemoje dar yra antigenas H, kurio daugiausia yra O grupės eritrocituose, todėl kartais O grupė dar žymima O(H). Apie 85 % baltosios rasės žmonių eritrocituose yra dar viena stiprių antigenų grupė Rh – rezus faktorius, šių individų kraujo tipas yra Rh(+) – rezus teigiamas, kitų – Rh(–) – rezus neigiamas. ABO ir Rh sistemos kraujo grupę svarbu žinoti kraujo perpylimo atveju: kiekvienam žmogui galima perpilti tos pačios arba O Rh(–) grupės kraują (šią grupę turintys donorai vadinami universaliaisiais – jų kraujuje nėra agliutinogenų). Leukocitų membranose yra ABO sistemos, t. p. specifiniai HLA (angl. Human Leukocyte Antigens), HGA (angl. Human Granulocyte Antigens) antigenai, kurių yra kelios dešimtys rūšių. Jie svarbūs organų transplantacijai, dažnam kraujo perpylimui. Trombocitų membranose yra specifinių HPL (angl. Human Platellet Antigens), t. p. HLA, ABO, MNS, P ir kitų antigenų. Jie svarbūs daug kartų gimdant. Kraujo grupės paveldimos pagal Mendelio dėsnius: O grupės antigenus koduojantys genai yra recesyvieji, A ir B – dominuojantieji.

2 lent. ABO sistemos kraujo grupių paveldėjimas
  Motinos kraujo grupė
O A B AB
Tėvo kraujo grupė O O O, A O, B A, B
A O, A O, A O, A, B, AB A, B, AB
B O, B O, A, B, AB O, B A, B, AB
AB A, B A, B, AB A, B, AB A, B, AB

Dominuojantieji yra ir Rh antigenus koduojantys genai. Labiausiai paplitusi O grupė apie 45 %, A apie 40 %, B apie 11 %, AB apie 4 %. Kraujo grupės svarbios perpilant kraują, teismo medicinoje (nustatant tėvystę, asmens tapatybę), organų transplantacijoje, nėštumui.

2082

Gyvūnų kraujo grupės

Gyvūnai tokių kraujo grupių kaip žmogaus neturi. Jų kraujuje yra daug įvairių antigenų. Geriausiai ištirtas galvijų, kiaulių, arklių, avių kraujas. Pvz., aprašyta keliolika antigenų sistemų galvijų kraujuje, daugiau kaip 10 jas sudarančių faktorių.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką