kreòlai (pranc. créole < isp. criollo), etninės arba etninės rasinės žmonių bendruomenės, kurios nuo gretimų gyventojų skiriasi savo kilme.

Kreolais laikomi pirmųjų persikėlėlių iš Europos, daugiausia ispanų, palikuoniai, gimę Lotynų Amerikos šalyse, bet neturintys indėnų arba juodaodžių kraujo. Jų kultūros pagrindas – ispanų kolonijinė kultūra, kurią veikė įvairių indėnų etninių grupių, šiek tiek vergų afrikiečių kultūra.

Brazilijoje ir buvusiose Didžiosios Britanijos, Nyderlandų kolonijose gyvenantys kreolai – vergų afrikiečių palikuoniai.

Kreolai sudaro Jamaikos, Grenados ir kitų Vest Indijos etninių grupių pagrindą. Jų kultūra – europiečių (anglų, olandų, portugalų) ir afrikiečių tradicijų samplaika.

Prancūzijos Gvianoje gyvena prancūzų ir afrikiečių mišrių santuokų palikuoniai, Jungtinių Amerikos Valstijų Luizianos, Teksaso valstijose – prancūzų ir indėnių mišrių santuokų palikuoniai, Aliaskoje – rusų mišrių santuokų su indėnėmis, aleutėmis ir eskimėmis palikuoniai. Siera Leonėje kreolai – viena etninių bendrijų – susidarė iš Amerikos grįžusiems buvusiems vergams afrikiečiams, taip pat išsiųstiesiems iš Jamaikos sumišus su buvusiais vergais afrikiečiais, anglų atkeltais iš Vakarų Afrikos.

Buvusiose Portugalijos kolonijose kreolais tapo etninės grupės, susidariusios afrikiečiams sumišus su portugalais. Kreolai yra Mauricijaus, Reunjono ir Seišelių salų mišrios kilmės gyventojai.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką