kriaušė
kriáušė (Pyrus), erškėtinių (Rosaceae) šeimos augalų gentis. Žinoma apie 25 rūšys. Paplitusi Šiaurės Afrikoje, Europoje ir Azijoje (daugiausia), kitur – auginama.
Lapus metantys, retai beveik visžaliai medžiai ir krūmai. Lapai pražanginiai, su prielapiais. Žiedynas – skėtiška kekė. Taurėlapių ir vainiklapių po 5. Vainiklapiai balti arba rausvi. Mezginė su 2–5 lizdais (tiek pat piestelių), kiekviename lizde po 2 sėklapradžius. Kuokelių 15–30. Vaisius – obuolys (vadinamas kriauše). Minkštimas sultingas, turi daug sklereidžių. Dėl vaisių auginamos kultūrinės kriaušės: paprastoji kriaušė (Pyrus communis) ir įvairios jos veislės, rečiau – mišrioji kriaušė (Pyrus ×bretschneideri), usūrinė kriaušė (Pyrus ussuriensis), japoninė kriaušė (Pyrus pyrifolia). Kriaušių mediena pilkšvai ruda arba gelsvai ruda, kvapi, naudojama baldams, drožiniams, įrankių rankenoms. Dekoratyviniuose želdiniuose auginama beržalapė kriaušė (Pyrus betulifolia), plačialapė kriaušė (Pyrus calleryana), įvairialapė kriaušė (Pyrus regelii) ir kitos.
žydinti kriaušė
‘Alkos’ veislės kriaušė
Lietuvoje savaime paplitusi miškinė kriaušė (Pyrus pyraster) nyksta dėl kryžminimosi su sulaukėjusia ir pakelėse, pamiškėse, miškuose augančia namine kriaušė.