krokodlai (Crocodylia), roplių (Reptilia) klasės gyvūnų būrys. 3 šeimos: aligatoriniai (Alligatoridae; tikrieji aligatoriai ir kaimanai), gavialiniai (Gavialidae; gavialas) ir tikrieji krokodilai (Crocodylidae); 8 gentys, 21 rūšis. Paplitę tropinės juostos upėse, ežeruose, pelkėse, kai kurios rūšys gyvena jūrų pakraščiuose, išlipa į krantą.

Nilo krokodilai

Kūnas 2–5 m, rečiau iki 8 m, ilgio. Liemuo ir uodega iš viršaus ir apačios apaugę stambiais raginiais skydeliais, po kuriais yra storos šarvą sudarančios kaulinės plokštelės. Galūnės trumpos, užpakalinės su plaukiojamosiomis plėvėmis. Galva plokščia, snukis ilgas, su tvirtais žandikauliais. Dažniausiai pilkos, rudos ar juodos spalvos. Šnerves ir ausis uždaro vožtuvai. Ryklę ir kvėpavimo takus nuo burnos ertmės skiria raumeninga raukšlė, todėl krokodilai kvėpuoja vandenyje išsižioję, virš vandens iškišę tik akis ir šnerves. Regos ir klausos organai gerai išsivystę. Veiklūs daugiausia naktį. Minta žuvimis, varliagyviais, paukščiais, puola ir stambius žinduolius (pvz., zebrus, antilopes gnu, buivolus). Krokodilų patinai gina savo teritoriją, poruojasi su keliomis patelėmis. Patelės kiaušinius (20–100) deda į augalų ir dumblo krūvas. Juos saugo ir padeda jaunikliams išsikrapštyti iš lizdo. Krokodilai auga visą gyvenimą. Jų mėsa valgoma, iš odos gaminami įvairūs galanterijos dirbiniai.

Nilo krokodilas

bukasnukis krokodilas

Krokodilai kilo iš vėlyvajame triase gyvenusių tekodontų. Tikrųjų krokodilų yra 3 gentys, 13 rūšių. Didžiausia yra Crocodylus gentis (10 rūšių). Pietryčių Azijoje, Australijos šiaurinėje dalyje paplitęs briaunagalvis krokodilas (Crocodylus porosus). Kūnas 5–7 m (kartais iki 8 m) ilgio, masė iki 1000 kilogramų. Gyvena gėluosiuose, apysūriuose vandenyse ir jūrų pakraščiuose (puola ir žmogų). Afrikoje, Madagaskaro vakarinėje dalyje dažnas Nilo krokodilas (Crocodylus niloticus). Kūnas iki 3,5 m (kartais iki 6 m) ilgio. Afrikos vakarinės ir centrinės dalies atogrąžų miškuose aptinkamas bukasnukis krokodilas (Osteolaemus tetraspis). Kūnas iki 1,9 m ilgio. Nyksta dėl buveinių naikinimo. Kitos nykstančios rūšys: Orinoko krokodilas (Crocodylus intermedius), Filipinų krokodilas (Crocodylus mindorensis), Siamo krokodilas (Crocodylus siamensis).

-krokodilas

a – Nilo krokodilas, b – bukasnukis krokodilas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką