kultūros vertybės
Skaistgirio (Joniškio rajono savivaldybė), Šv. Jurgio bažnyčios Kryžiaus kelio stotis (19 a.; 1992–2002 restauravo A. Šiaulys)
kultros vertýbės, kiekvienos tautos kultūros paveldui ypatingai svarbūs kilnojamojo ir nekilnojamojo kultūros paveldo objektai. Tai religiniai ir pasaulietiniai architektūros, dailės, istorijos paminklai: archeologinės vietovės; istorinės arba meninės vertės pastatų ansambliai; meno kūriniai; meninės, istorinės ar archeologinės reikšmės rankraščiai, knygos ir kiti objektai; mokslo, taip pat knygų, archyvinių dokumentų arba aukščiau minėtų vertybių reprodukcijų reikšmingos kolekcijos. 1954 UNESCO Kultūros vertybių apsaugos ginkluoto konflikto metu konvencija kultūros vertybėmis taip pat laiko pastatus, iš esmės skirtus tinkamai saugoti ir eksponuoti kilnojamąsias vertybes: muziejus, dideles bibliotekas, archyvų saugyklas bei slėptuves, skirtus kilnojamosioms kultūros vertybėms saugoti ginkluoto konflikto atveju.
Lietuvos kultūros vertybės
Lietuvoje skiriamos kilnojamosios ir nekilnojamosios kultūros vertybės (jos registruojamos Kultūros vertybių registre). Kultūros vertybių samprata kito. Nekilnojamosiomis kultūros vertybėmis (pagal 1994 Nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymą) 1994–2005 laikyti piliakalniai, senieji pylimai ir gynybiniai įtvirtinimai, senosios gyvenamosios ir dirbtuvių vietos, senųjų statinių griuvėsiai, alkai, alkakalniai ir kitos senosios kulto vietos, aukurai, akmenys su dubenimis, pėdomis, įrašais ir kitais ženklais, žemgrindos, kūlgrindos ir kiti senieji keliai, pilkapiai, kapinynai ir kitos senosios laidojimo vietos, neveikiančios ir karių kapinės, statiniai bei jų kompleksai, ansambliai ir vietovės. Nuo 2005 (pagal 2004 Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymą) kultūros vertybės – kultūros paveldo objekto ar vietovės reikšmingumą lemiančių vertingųjų savybių, visuomenei svarbių kaip kultūros turtas, visuma (netsižvelgiant į tai, kam nuosavybės teise objektas ar vietovė priklauso).
senosios totorių kapinės Raižiuose (Alytaus rajono savivaldybė)
Kilnojamosios kultūros vertybės (pagal 1996 Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymą) – pagal paskirtį ir prigimtį kilnojamieji žmogaus veiklos medžiaginiai kūriniai ir kiti kilnojamieji daiktai, turintys kultūrinę vertę ir įtraukti į valstybinę kilnojamųjų kultūros vertybių apskaitą. Tai žmogaus veiklos medžiaginiai kūriniai ar daiktai, turintys didelę kultūrinę vertę ir reikšmingi etnografiniu, archeologiniu, istoriniu, meniniu, moksliniu, techniniu ar religiniu požiūriu, apibūdinantys tipiškus bei specifinius nacionalinio gyvenimo reiškinius. Jomis laikomi archeologiniai radiniai, ginklai, daiktai, susiję su istoriniais įvykiais arba apibūdinantys mokslo, technikos ar technologijos istoriją, etninės kultūros medžiaginiai pavyzdžiai, meno vertybės, muzikos intrumentai, rankraščiai, archyviniai dokumentai. Kilnojamųjų kultūros vertybių valstybinę apskaitą sudaro: Lietuvos muziejų ir bibliotekų kilnojamųjų kultūros vertybių apskaitos dokumentai, Lietuvos nacionalinio dokumentų fondo apskaitos dokumentai ir Kultūros vertybių registras. 2018 duomenimis, Lietuvos muziejų apskaitoje buvo 7569182 muziejų rinkiniuose saugomi eksponatai, Lietuvos bibliotekų kilnojamųjų kultūros vertybių apskaitoje – 24734362 vienetai, Lietuvos nacionaliniame dokumentų fonde buvo saugoma 10742939 vienetai kilnojamųjų kultūros vertybių, į Kultūros vertybių registrą buvo įrašyta 7219 objektų su kompleksinėmis dalimis.
3006