kūno masė
kno mãsė, žmogaus ir gyvūnų visų kūno dalių, jo dangos (odos ir poodžio), organų ir kitų struktūrų bendra masė. Kūno masė santykinai skirstoma į aktyviąją (kaulai, raumenys, vidaus organai) ir pasyviąją (poodinis, vidaus organų ir ertmių riebalinis audinys) masę, pagal jų santykį sprendžiama apie kūno sudėtį. Kūno masė ir kūno sudėtis priklauso nuo paveldėtų (genetinių) ir išorinių – biologinių (organizmo bendros sveikatos būklės, įvairių ligų, mitybos) bei aplinkos (geografinės regiono padėties, klimato, saulės aktyvumo, drėgmės ir kita, t. p. socialinių, ekonominių, kultūrinių, pvz., grožio kriterijų) veiksnių.
Žmogaus kūno masė
Žmogaus kūno masė ir sudėtis vertinama pagal amžių, lytį, kūno sudėjimą (ūgį, somatotipą). Kūno masė nustatoma svarstyklėmis, žmonės sveriami su apatiniais drabužiais (jų svoris atmetamas), leidžiamoji svėrimo paklaida – 50–100 g (priklauso nuo žmogaus stambumo). Kūno masė priklauso nuo daugelio veiksnių, todėl kiekviena šalis turi savo populiacijos kūno masės normatyvus. Labai svarbūs augančių ir bręstančių vaikų kūno masės ir kūno sudėties normatyvai, nes jie augimo laikotarpiu glaudžiai susiję su bendra organizmo sveikata ir tam tikra patologija, atspindi organizmo amžiaus ypatumus. Kūno masę apibūdina daug rodiklių, populiariausias dar 1870 A. Quetelet (Belgija) pasiūlytas vadinamasis kūno masės indeksas – KMI = masė (kg) / ūgis (m)2. Esant per mažai kūno masei naujagimiams ir kūdikiams gali būti nustatoma hipotrofija, vyresniems – išsekimas, esant padidėjusiai kūno masei – viršsvoris ar nutukimas. Tiksliau nustatyti liesumą ar nutukimą galima tik įvertinus kūno sudėtį – t. y. aktyviosios ir pasyviosios kūno masės santykį (kartais antsvoris esti dėl stambių kaulų ar raumenų). Dažniau dėl aktyviosios kūno masės padidėjimo viršsvorį turi paaugliai ir jauni vyrai. 1995 Pasaulinės sveikatos organizacijos pateiktos kūn0 masės indekso normos (normalus kūno masės indeksas yra 18,50–24,99) tinka tik jauniems žmonėms (iki 35 metų). Vyresnių žmonių normalus kūno masės indeksas yra didesnis, bet senatvėje (apie 75–80 metus) jis vėl pradeda mažėti, daugiausia dėl aktyviosios masės nykimo.
Gyvūnų kūno masė
Žinduolių gyvūnų mažiausia kūno masė yra muskusinio etruskinio kirstuko (apie 1,5 g), didžiausia – mėlynojo banginio (apie 150 t) Tos pačios rūšies laukinių gyvūnų kūno masė įvairuoja dažniausiai nedaug, trūkstant maisto ji gali mažėti.
-svoris