Kurlų sãlos (rus. Курильские острова, Kurilskije ostrova, jap. Chishima, Chishima Rettō; Čšima), Kurlai (Курилы), vulkaninis salynas tarp Ochotsko jūros ir atviro Ramiojo vandenyno, tarp Kamčiatkos pusiasalio ir Hokaido salos. Priklauso Rusijai (Sachalino sritis). Plotas apie 15 600 km2, apie 21 000 gyventojų (2020).

Salų grandinė ištįsusi iš šiaurės rytų į pietvakarius 1200 km; susideda iš 30 didesnių salų (didžiausios: Iturupas, Paramuširas, Kunaširas, Urupas) ir daug mažų salų bei uolų. Kurilų salos susidariusios dviejų litosferos plokščių – Ramiojo vandenyno ir Eurazijos – subdukcijos srityje iš kainozojaus vulkaninių ir nuosėdinių uolienų (tufo, brekčijos, lavos). Daugumos salų paviršius kalnuotas; didžiausias aukštis 2339 m (Alaido ugnikalnis Atlasovo saloje). apie 160 ugnikalnių, iš jų apie 40 veikiančių. Žemės drebėjimai. Karštosios mineralinės versmės. Lavos dangose yra urvų. Klimatas vidutinių platumų musoninis. Dažni taifūnai.

Kurilų salų vulkaninis kraštovaizdis

Šiaurinėse salose auga alksnynai, šermukšnynai, žemųjų pušų sąžalynai, viržynai, vidurinėse – retmiškiai (Ermano beržai, Kurilų bambukai), pietinėse – mišrieji miškai (japoniniai maumedžiai, ąžuolai, klevai), Kurilų bambukų sąžalynai; kai kuriose žemose salose pievos, pelkės.Kunašyro saloje yra Kurilų rezervatas (įkurtas 1984).

Ūkis

Žvejyba, medžioklė, miškų ūkis. Didžiausias miestas Kurilskas (apie 1500 gyventojų, 2020) yra Iturupo saloje.

Istorija

Japonai ir rusai atkeliavo į Kurilų salas jau 17 a. pradžioje, bet salų žemėlapį 1643 sudarė olandų keliautojas ir jūrininkas Maartenas Gerritszoonas de Vriesas. Nuo 18 a. Kuriluose (t. p. Sachaline) siekė įsitvirtinti ir Japonija, ir Rusija, nuo 19 a. vidurio siekta apibrėžti įtakos sferas. 1855 Šimodoje nustatyta abiejų valstybių siena – ėjo tarp Etorofu (Iturupo) ir Urupo salų. Pagal 1875 Japonijos ir Rusijos susitarimą visi Kurilai atiteko Japonijai (Rusijai – iki tol abiejų šalių valdytas Sachalinas). Remdamasi Jaltos konferencijos susitarimais 1945 08 salas užėmė SSRS, Kuriluose gyvenantys japonai buvo repatrijuoti. Japonija tebepretenduoja į Rusijos valdomo salyno pietinę dalį.

Kurilų salos

Urupo salos pakrantė

Atsonupuri ugnikalnis (Iturupo sala)

Ebeko ugnikalnio krateris (Paramuširo sala)

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką