laiko biudžetas
lako biudžètas, individo, socialinės grupės, teritorinės bendrijos ar visos šalies gyventojų tam tikro laikotarpio (paros, savaitės, metų ar kita) veiklos rūšių (užsiėmimų) pasiskirstymas, išreikštas laiko vienetais. Laiko biudžeto apskaitos pagrindas dažniausiai būna per parą atliekamų veiklos rūšių trukmė, skaičiuojama valandomis ir minutėmis. Sudaromas remiantis iš žmonių gaunama informacija apie veiklos rūšių trukmę apklausos, stebėjimo ar vadinamosios autofotografijos būdu. Laiko biudžetas priklauso nuo žmonių veiklos (dirbančių mokamą darbą, pensininkų, moksleivių, studentų ir kitų asmenų), lyties, amžiaus, gyvenamosios vietos ir kita. Dirbančių mokamą darbą žmonių laiko biudžetas skirstomas į mokamojo darbo (faktinio darbo, prastovų, reglamentuotų pertraukų ir kita), kito darbo (namų ūkio, šeimos priežiūros), fiziologinių poreikių tenkinimo (miego, valgymo, asmens priežiūros), laisvalaikio, kelionių ir kita.
Laiko biudžetų tyrimai pasaulyje išpopuliarėjo po Antrojo pasaulinio karo. 21 a. pradžioje daugiausia atliekami Europoje – pagal Eurostat apklausų metodiką buvo sudaryti daugelio šalių laiko biudžetai.
Lietuvoje 20 a. 7–8 dešimtmečiais buvo sudaryta studentų, dėstytojų, miesto ir kaimo gyventojų laiko biudžetai. 2003 Lietuvos gyventojų laiko biudžetų tyrimą atliko Statistikos departamentas.
2095