laiškas
láiškas, Biblijos literatūros žanras. ST iš viso yra daugiau kaip 30 įvairių asmenų laiškų arba jų ištraukų hebrajų (15) ir graikų (16) kalbomis (Antrojo kanono knygos): 13 laiškų Makabiejų knygose (8 laiškai 1 Mak ir 5 – 2 Mak), po 4 laiškus Karalių knygose (1 – 1 Kar, 3 – 2 Kar) ir Ezros knygoje, po 2 Metraščių knygose (2 Met), Nehemijo knygoje, Jeremijo knygoje ir Esteros knygos skyriuose graikų kalba, po 1 Samuelio knygose (2 Sam) ir Barucho knygoje (Jeremijo laiškas, Bar 6; Septuagintoje traktuojamas kaip atskira knyga). ST cituojami Izraelio ir kitų kraštų valdovų (Dovydo, Hiramo, Artakserkso I, Demetrijo II) bei didikų laiškai vienų kitiems ir žymesniems izraelitams (Ezrai, Nehemijui, Jehonatanui, Simonui), karalių, vadų ir kitų asmenų viešieji laiškai jezreeliečiams (Jezreelio slėnio, esančio tarp Galilėjos ir Samarijos, gyventojams), jeruzaliečiams, spartiečiams, žydams), kolektyviniai laiškai (romiečių laiškai jeruzaliečiams ir romėnų laiškai visiems žydams) ir kiti. Iš pranašų (Elijo ir Jeremijo) epistolinių tekstų ypač svarbus Jeremijo laiškas į Babiloną ištremtiems jeruzaliečiams (Jer 29, 4–23).
NT laiškų forma parašyta 21 knyga (Apaštalų laiškai): 14 Pauliaus laiškų, 3 Jono laiškai, 2 Petro laiškai, Jokūbo laiškas ir Judo laiškas. Dauguma adresuoti bendruomenėms, konkretiems asmenims skirti tik 4 Pauliaus laiškai (2 Laiškai Timotiejui, Laiškas Titui, Laiškas Filemonui) ir Jono trečias laiškas (Gajui), bet ir šie rašyti didesniam skaitytojų būriui. Beveik visuose išlaikoma iš senovės Graikijos ir Romos tradicijos perimta struktūra: siuntėjo prisistatymas, adresato įvardijimas ir pasveikinimas, pagrindinė dalis ir baigiamieji linkėjimai. Be atskirų NT laiškų knygų, dar 2 laiškai cituojami Apaštalų darbuose (apaštalų laiškai Antiochijos, Sirijos ir Kilikijos krikščionims, Apd 15, 23–29, ir Klaudijaus Lisijo – Feliksui, Apd 23, 26–30) ir 7 simboliniai laiškai Azijos vietinėms bažnyčioms Apreiškime Jonui (Apr 2, 1–3, 21).
Laiško forma t. p. rašyti kai kurie Biblijos kanonui nepriklausantys ST (Aristėjo laiškas Filokratui, graikų kalba, 2 a. pr. Kr. antra pusė) ir NT (apaštalų Pauliaus, Petro, Jokūbo, jų mokinių Tito ir Barnabo, prokuratoriaus Poncijaus Piloto, karaliaus Erodo, imperatoriaus Tiberijaus ir kitų kūriniais vadinti 2–5 a. tekstai graikų, lotynų, koptų, arabų, sirų, armėnų kalbomis) apokrifai.
2919