Laterãnas, pastatų ansamblis Romoje. Sudaro rūmai ir bazilika (priklauso Vatikanui), aštuonkampio plano baptisterija (440, vėliau rekonstruota), Švenčiausiojo Išganytojo Šventųjų laiptų bažnyčia (Santissimo Salvatore della Scala Santa) su popiežiškąja koplyčia Sancta Sanctorum.

Rūmai (1589 rūmus perstatė architektas D. Fontana, dabar juose veikia Krikščionybės istorijos muziejus) sujungti su Laterano bazilika – seniausia ir viena iš 5 didžiųjų Romos bazilikų; vadinama visų miesto ir pasaulio bažnyčių motina ir galva (ant fasado iškaltas lotyniškas užrašas Omnium Urbis et Orbis Ecclesiarum Mater et Caput). Ji yra popiežiaus, kaip Romos vyskupo, katedra. Apie 313 pastatyta, apie 324 pašventinta (nuo 12 a. Katalikų Bažnyčioje lapkričio 9 dieną švenčiama Laterano bazilikos pašventinimo šventė). Iš pradžių buvo vadinama Švenčiausiojo Išganytojo, nuo 9 a. – dar ir Šv. Jono Krikštytojo, nuo 12 a. – ir Šv. Jono Evangelisto vardu. Bazilika buvo sugriauta per žemės drebėjimus (896 ir 1349), nukentėjo nuo gaisrų (1308 ir 1361).

Laterano pastatų ansamblis Romoje (14–18 a.)

Dabartinė barokinė bazilika statyta 1309–1667 pagal architekto F. Borromini projektą (1650). 1735 suprojektuotas baroko ir klasicizmo bruožų turintis fasadas (architektas A. Galilei). Seniausi išlikę elementai – didžiosios bronzinės durys (1 a. pr. Kr.; perkeltos iš Romos Senato pastato), Konstantino I Didžiojo statula (4 a.), vidurinių amžių altorius su marmuro baldakimu, apsidės mozaika, 13 a. mozaikinės grindys ir nedidelės durys, atidaromos tik Jubiliejiniais metais. Altoriuje po baldakimu (prie altoriaus Mišias aukoja tik popiežius) įkomponuota relikvija – Paskutinės vakarienės stalo gabalėlis.

Priešingoje Laterano aikštės pusėje stovi Švenčiausiojo Išganytojo Šventųjų laiptų bažnyčia, į kurią 1585–90 buvo perkelti Šventieji laiptai – 28 marmurinės pakopos (teigiama, čia perkelti iš Poncijaus Piloto rūmų Jeruzalėje, jais kopęs Jėzus Kristus). Laiptai veda į popiežiškąją koplyčią Sancta Sanctorum, joje įrengta popiežiaus relikvijų saugykla (čia saugoma šv. Jono Krikštytojo, šv. Mato ir kitos relikvijos). Laterano aikštės viduryje stovi Egipto faraono Tutmozio III obeliskas (į aikštę perkeltas 1588, jį rekonstravo architektas D. Fontana). Senovės Romos patricijų Lateranų šeimos žemėje stovinčius rūmus imperatorius Konstantinas I Didysis apie 314 perdavė Bažnyčiai. Iki 1309 čia buvo popiežių rezidencija, vyko 5 visuotiniai Katalikų Bažnyčios susirinkimai.

Laterano bazilikos Romoje interjeras

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką