Laurỹnas 225Hueska (Aragono autonominė sritis) 258 08 10Roma, krikščionių šventasis kankinys. Nuo 4 a. vienas populiariausių šventųjų (šventė Katalikų Bažnyčioje – rugpjūčio 10, Stačiatikių Bažnyčioje – rugpjūčio 23). Minimas ankstyvosios krikščionybės Bažnyčios Tėvų, rašiusių lotynų kalba, raštuose.

Laurynas (nežinomas lietuvių liaudies skulptorius, Lietuvos nacionalinis muziejus)

Laurynas popiežiaus Siksto II buvo paskirtas vienu iš 7 diakonų ir Romos bažnyčios bibliotekininku bei archyvaru. Romos imperatoriui Valerianui persekiojant krikščionis 258 popiežius Sikstas II buvo nukankintas, bet prieš mirtį spėjo išpranašauti Laurynui, kad po 3 dienų mirsiąs ir jis, todėl liepė vargšams išdalyti savo bažnyčios, kurioje tarnavo, turtą. Laurynas imperatoriaus įsakymu buvo suimtas ir įkalintas (kalėjime jis stebuklingai išgydė ligonius, daugelį kalinių atvertė į krikščionybę), netrukus pririštas prie virš degančio laužo pakabintų grotų ir nukankintas. Po Lauryno mirties į krikščionybę atsivertę keli Romos senatoriai palaidojo jo kūną už Romos sienų (393 toje vietoje pastatyta Šv. Lauryno bazilika).

Dailėje vaizduojamas jaunas, dažniausiai vilkintis dalmatika, kartais – su popiežiumi Sikstu II. Atributas – grotos, panašios į žemą stačiakampį stovelį ant 4 kojelių. Florencijos, bibliotekų, virėjų globėjas. Tikima, kad saugo nuo gaisro.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką