Lavariškių piliakalnis ir pilkapynas

Lavarškių pliakalnis ir pilkapýnas yra Trakų rajono savivaldybės teritorijoje, Lavariškių kaime (Aukštadvario seniūnija). Lavariškių piliakalnį ir pilkapyną 1955 tyrinėjo Istorijos institutas (piliakalnį tyrė A. Tautavičius, pilkapyną – Ona Kuncienė). Lavariškių piliakalnio ir pilkapyno radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Piliakalnis

Lavariškių piliakalnis

Lavariškių piliakalnis

Piliakalnis – nupjauto kūgio pavidalo kalva, kurią juosia daubos. Jo šlaitai statūs, 7–13 m aukščio. Aikštelė beveik apskrita, 8–10 m skersmens. Ją juosia iki 1,5–3 m aukščio ir 13 m pločio pylimas. Į rytus nuo piliakalnio yra papėdės gyvenvietė (tirta 1998–99); rasta molinių verpstukų, lipdytos brūkšniuotu, grublėtu ir lygiu paviršiumi keramikos.

Piliakalnyje buvo ištirtas 60 m2 aikštelės plotas ir padarytas pylimo pjūvis (4 × 18 m dydžio). Nustatyta, kad ankstyvoji aikštelė buvo 10 × 12 m dydžio, ją juosė 1,8 m aukščio ir 6 m pločio pylimas (datuojamas pirmo tūkstantmečio viduriu), kuris vėliau supiltas iki 9 m pločio (platėjo į aikštelę) ir iki 2,5 m aukščio; aikštelė išgrįsta akmenimis. Trečią kartą pylimas piltas antro tūkstantmečio pradžioje. Rasta geležinis siauraašmenis ir plačiaašmenis pentinis kirviai, 2 pjautuvai, lipdytos grublėtu paviršiumi ir žiestos keramikos. Piliakalnis naudotas nuo pirmo tūkstantmečio vidurio iki 13–14 amžiaus.

Pilkapynas

Apie 0,7 km į pietus nuo piliakalnio yra pilkapynas. Išliko 17 pilkapių (iki 1955 buvo 20); dauguma apardyti. Jų sampilai 6–10 m skersmens, iki 0,7 m aukščio, pagrindus juosė akmenų vainikai arba grioviai.

Pilkapyne buvo ištirti 3 pilkapiai, supilti iš smėlio ir akmenų. Rasta pirmo tūkstantmečio antros pusės sudegintų mirusiųjų kapų liekanų. Pilkapiai priskiriami akmeninių pilkapių grupei.

1362

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką