Lengyelio kultūra (Leñdelio kultūrà), eneolito archeologinė kultūra (archeologinė kultūra).

Buvo paplitusi 5000–3400 pr. Kr. Dunojaus vidurupio baseine. Gyvenviečių aptinkama dabartinėje Moravijoje (Čekija), Vakarų Vengrijoje, Vakarų Slovakijoje, Pietų Lenkijoje, t. p. gretimose Austrijos, Slovėnijos ir Kroatijos dalyse. Pakeitė juostinės keramikos kultūrą. Lengyelio kultūros gyvenvietės – didelės, kurtos upių terasose, įtvirtintos. Nemaža dalis jų apsaugota grioviais; Brančas (prie Nitros), Hluboke Mašuvkai prie Znošmo (Moravijoje) ir Bylanai prie Kutná Horos (Bohemijoje) buvo apjuosti V raidės formos grioviais ir statinių tvoromis, kartais gynybiniai įtvirtinimai buvo tik vienoje gyvenvietės pusėje. Žmonės gyveno stačiakampiuose iš molio drėbtose kelių patalpų pastatuose. Vertėsi žemdirbyste ir gyvulininkyste, t. p. medžiokle ir žvejyba, rinko maistą. Darbo įrankius ir ginklus darė iš akmens, titnago ir kaulo. Mokėjo lydyti varį, iš jo gamino papuošalus, dažniausiai karolius. Lengyelio kultūrai būdinga tapyta keramika – dvigubo kūgio formos (panašios į kriaušę) vazos bei dubenys su aukšta kojele. Ankstyvoji keramika tapyta raudona, geltona ir balta spalvomis bei raižyta, vėlyvoji – gludinta, plito amforos dvigubomis ąselėmis.

Lengyelio kultūros keramika

Mirusieji laidoti įvairiai: ankstyvuoju laikotarpiu kapinynuose nedeginti, kartais jų kūno dalys (rankos, kojos, galvos) atskirtos ir padėtos šalia, prie jų randama šerno ar kiaulės apatinis žandikaulis arba iltis, vėlyvuoju – nedeginti ir sudeginti kapinynuose, gyvenvietėse ar pilkapiuose (Pietų Lenkijoje aptinkama trikampių ir trapecinių pilkapių); buvo grupinių kapų. Vyrų kapuose rasta akmeninių skaptų, akmeninių ir raginių kirvių, papuošalų iš kriauklių, kartais titnaginių gremžtukų ir strėlių antgalių, moterų kapuose – kaulinių apyrankių, gyvulių dantų vėrinių, kriauklelių ir varinių karolių vėrinių, kriauklelių juostų ir akmeninių karoliukų, dekoruotos keramikos, ochros, akmeninių plokštelių (manoma, ant jų maišyti dažai), girnų, simbolinių daiktų (deivių statulėlių, molinių namų modelių).

4400–4200 pr. Kr. dėl pilkapių kultūros poveikio Lengyelio kultūros žmonės migravo į vakarus ir šiaurę – dabartinės Vokietijos ir Lenkijos sritis. Apie 3500 pr. Kr. iš šios ir kitų kultūrų susiklostė Badeno kultūra.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką