Lenkijos Atgimimo ordinas
Lénkijos Atgimmo òrdinas (lenkų k. Order Odrodzenia Polski), vienas aukščiausių Lenkijos Respublikos valstybinių apdovanojimų.
Įsteigimas ir istorinės aplinkybės
Lenkijos Atgimimo ordino Didžiojo kryžiaus žvaigždė (1930, Viliaus Kavaliausko rinkinys)
Įsteigtas 1921 02 04 kaip universalus apdovanojimas, teikiamas Lenkijos piliečiams ir užsieniečiams už civilinius nuopelnus ir karo žygdarbius. Juo buvo apdovanojami politikai, karininkai, valdininkai, verslininkai, sportininkai, kultūros veikėjai. Lenkijos valstybės kūrimosi pradžioje Atgimimo ordino pirmtaku buvo laikomas 1765 įsteigtas Šventojo Stanislovo ordinas. Vėliau tuo pavadinimu naudojosi caro valdžia (1918 lenkai griežtai atsiribojo nuo carinio šv. Stanislovo ordino, nes laikė jį prisidėjus prie Lenkijos ir lenkų kultūros naikinimo). Pirmasis naujojo ordino magistras buvo maršalas J. Piłsudskis. Ordinas tapo populiariausiu prieškario Lenkijos apdovanojimu, jam kavalierius aktyviausiai rinko Lenkijos užsienio reikalų ministerija.
1944 kartu su Raudonąja armija atėjusi komunistinė valdžia panaikino daugelį nacionalinių ordinų, tačiau Lenkijos Atgimimo ordiną paliko ir savaip ideologiškai jį panaudojo (ordino reverse pakeista Lenkijos nepriklausomybės data – iš 1918 į 1944). Tai buvo įprastas Rytų Europos apdovanojimas, teikiamas įvairiomis progomis. 1944–90 jo išdalyta 681 949 ženklų. Apdovanojant asmenis būta kontrastų, pvz., greta V. Molotovo šio ordino Didžiuoju kryžiumi apdovanotas amerikiečių generolas D. D. Eisenhoweris, ordinas įteiktas Šiaurės Korėjos lyderiui Kim Ir Senui ir Prancūzijos prezidentui Ch. de Gaulleʼiui.
Tuo pačiu metu Vakaruose Lenkijos Atgimimo ordiną naudojo ir Lenkijos vyriausybė emigracijoje. Jis buvo įteiktas nemažai daliai antikomunistiškai nusiteikusių Vakarų politikų. 1990 12 22 Lenkijos vyriausybė emigracijoje perdavė savo įgaliojimus L.Wałęsai, tarp jų – ir išsaugotų demokratinių ordinų teikimą (Lenkijos valstybė įteisino ir emigracijoje Vakaruose veikusios Lenkijos vyriausybės įteiktus ordinus). 1992 11 Lenkijos prezidento potvarkiu buvo peržiūrėta kai kurių valstybės apdovanojimų išvaizda bei statutai. Lenkijos Atgimimo ordinas paliktas, tik į jo reversą buvo grąžinta senoji data – 1918. Senojo Atgimimo ordino, kaip ir visų kitų dabar Lenkijoje naudojamų ordinų, ženklus naujai pakoregavo skulptorius ir graveris Edwardas Andrzejus Gorolis (1930–2003).
Lenkijos Atgimimo ordino Komandoro kryžius (1930, Viliaus Kavaliausko rinkinys)
Laipsniai, įteikimas
Skiriamas už ypatingus civilinius nuopelnus valstybei ir visuomenei. Ordinas turi 5 laipsnius: Didįjį kryžių, Komandoro kryžių su žvaigžde, Komandoro kryžių, Karininko kryžių, Riterio kryžių. Lenkijos Atgimimo ordiną sudaro aukso kryžius (viduryje Lenkijos herbas – baltas erelis raudoname fone, aplink jį įrašas Polonia Restituta), aštuoniakampė sidabro žvaigždė ir juosta. Šis ordinas yra dažniausiai teikiamas Lenkijos apdovanojimas. 1990–2018 jo ženklų įteikta 49 921 piliečiui. Didžiojo kryžiaus įteikta 219, Komandoro su žvaigžde – 762, Komandoro – 3495, Karininko – 9890, Riterio – 35 555.
Nusipelnę asmenys šiuo ordinu apdovanojami ir po mirties – jie sudaro apie trečdalį aukštesniųjų ordino laipsnių kavalierių. Ordinu buvo pagerbti pokaryje kovoję Armijos Krajovos vadai, antikomunistinės opozicijos veikėjai, Vakaruose mirę prieškario Lenkijos pareigūnai.
Apdovanojimą gavę lietuviai
1938 Lenkijos Atgimimo ordino Didžiaisiais kryžiais buvo apdovanoti pasiuntinys Varšuvoje K. Škirpa ir kariuomenės vadas generolas S. Raštikis. 3-iojo laipsnio ordinas įteiktas karinės žvalgybos vadui pulkininkui K. Dulksniui, 4-ojo laipsnio – kariuomenės vado adjutantui kapitonui Mykolui Gecevičiui (1907–78). 2009 04 su valstybiniu vizitu Lietuvoje lankęsis Lenkijos prezidentas L. Kaczyńskis prezidentui V. Adamkui įteikė Lenkijos Atgimimo ordino Didįjį kryžių (jis įteiktas todėl, kad aukščiausią Lenkijos apdovanojimą – Baltojo erelio ordiną – V. Adamkus jau buvo gavęs 1999; tai įprasta diplomatinė praktika: jei neįmanoma skirti aukščiausio ordino, skiriamas žemesnis, pagal svarbą esantis iškart po aukščiausio šalies apdovanojimo).
-Atgimimo ordinas
1764