Leytės įlankos mūšis

Leytės įlankos mūšis (Letės lankos mšis), Japonijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) karinių jūrų ir oro pajėgų mūšis per Antrąjį pasaulinį karą (1939–45). Didžiausias šio karo jūrų mūšis. Vyko 1944 10 23–26 Leytės įlankoje per puolamąją Filipinų operaciją (1944 10 20–1945 07 05).

Mūšio pradžia. Šalių pajėgos

JAV kariniam desantui 1944 10 20 išsilaipinus Leytės saloje, Japonija, mobilizavusi visą turimą laivyną, nusiuntė į Leytės įlanką tris smogiamuosius junginius. JAV pajėgoms aptikus vieną tų junginių prasidėjo tris paras trukęs mūšis. JAV laivyną sudarė apie 800 laivų, jį rėmė apie 1500 lėktuvų. Japonijos pajėgas sudarė 67 laivai ir apie 300 lėktuvų.

Mūšio etapai

Leytės įlankos mūšis sąlygiškai skirstomas į keturis pagrindinius etapus: 1) per Sibuyano jūros mūšį JAV lėktuvai, pakilę nuo lėktuvnešių, smogė pagrindinėms Japonijos laivyno pajėgoms ir nuskandino šarvuotį Musashi; 2) per mūšį dėl Engaño pusiasalio JAV karinės oro pajėgos sunaikino Japonijos lėktuvnešius, turėjusius atlikti jauko vaidmenį (buvo siekiama nuvilioti amerikiečius šiaurės kryptimi); 3) per Surigao įlankos mūšį susikovė Japonijos ir JAV šarvuotieji laivai (tai buvo paskutinis šios klasės laivų mūšis); 4) per mūšį dėl Samaro Japonijos pajėgos puolė JAV eskortinius lėktuvnešius, bet pralaimėjo kiekybiniu požiūriu menkesnėms priešininko pajėgoms.

Memorialinio parko Leytės saloje paminklas (1981, skulptorius Anastacio Caedo)

Nuostoliai ir reikšmė

Iš viso per mūšį JAV neteko 6 laivų ir 200 lėktuvų (žuvo apie 2800 žm.), Japonija – 28 laivų ir apie 300 lėktuvų (žuvo apie 12 500 žm.). Amerikiečiai užėmė Leytės salą, vėliau – visą Filipinų salyną atkirsdami japonus nuo čia esančių naftos išteklių. Likę sveiki Japonijos laivai, stokodami kuro, liko stovėti bazėse ir karo veiksmuose daugiau nedalyvavo. JAV perėmė Ramiojo vandenyno kontrolę.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką