liáudies kio tarýbos (LŪT, sovety narodnogo choziajstva, sovnarchozy), 1917–32 ir 1957–65 SSRS pramonės ir statybos valdymo institucijos.

Liaudies ūkio tarybos pirmiausia turėjo atkurti revoliucijų ir pilietinio karo sugriautą ūkį. Iš pradžių veikė Sovietų Rusijos Aukščiausioji liaudies ūkio taryba ir vietinės (gubernijų, rajonų ir apskričių) liaudies ūkio tarybos, vėliau įkurta šakinių Aukščiausiųjų liaudies ūkio tarybų, kurios valdė svarbiausias ūkio šakas ir net finansus. Sovietų Rusijos pavyzdžiu liaudies ūkio tarybos įkurtos Ukrainoje ir kitose sovietų respublikose (1919 01 20 buvo įkurta Lietuvos ir Baltarusijos Aukščiausioji liaudies ūkio taryba). Aukščiausioji liaudies ūkio taryba turėjo liaudies ūkio komisariato statusą.

1932 teritorinė gamybinė liaudies ūkio tarybų ūkio valdymo sistema pakeista šakine – iki 1946 valdė liaudies ūkio komisariatai (vietoj SSRS Aukščiausiosios liaudies ūkio tarybos jų įkurta trys – Sunkiosios, Lengvosios ir Miško pramonės; vėliau įkurta daugiau komisariatų), 1946–57 – ministerijos.

1957 N. Chruščiovo iniciatyva šakinė ūkio valdymo sistema vėl pakeista teritorine gamybine – ministerijos buvo panaikintos, vietoj jų sudaryta ekonominių teritorinių rajonų liaudies ūkio tarybos. Panaikinus ministerijas nebeveikė centralizuoto ūkio valdymo principas, būdingas Sovietų Sąjungai, todėl 1960 įkurta Rusijos Sovietų Federacinės Socialistinės Respublikos, Ukrainos ir Kazachijos Sovietų Socialistinių Respublikų respublikinės liaudies ūkio tarybos (kitose respublikose jos įkurtos dar 1957), o 1963 – SSRS Aukščiausioji liaudies ūkio taryba ir sąjunginiai kai kurių pramonės šakų komitetai.

Liaudies ūkio taryboms nepavykus, kaip planuota, padidinti SSRS planinio ūkio produktyvumo jos 1965 panaikintos ir vėl grįžta prie centralizuoto šakinio ūkio valdymo modelio – įkurta sąjunginių, sąjunginių respublikinių ir respublikinių ministerijų.

1957–65 Lietuvos vietiniai ūkio vadovai sugebėjo, naudodamiesi liaudies ūkio taryba, labiau atsižvelgti į vietos poreikius ir šiek tiek sistemingiau bei sparčiau nei visoje SSRS plėtoti ūkį. 1963 Lietuvos liaudies ūkio tarybai buvo pavesta vadovauti ir Kaliningrado srities ūkiui.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką