Lbijos dykumà (Aṣ-Saḥrā’ al-Lībīyah) yra Libijos rytuose, Egipto vakaruose ir Sudano šiaurės vakaruose, į vakarus nuo Nilo slėnio; Sacharos šiaurės rytinė dalis. Plotas apie 1,65 mln. km2 (kitais duomenimis, apie 2 mln. km2). Pietuose ją riboja Darfuro, Ennedi, Erdi, vakaruose – al Harudž al Asvado plynaukštės, Tibesti kalnai, šiaurėje – al Achdaro plokščiakalnis ir Libijos aukštuma. Libijos dykumos paviršius žemėja šiaurės link.

Šiaurinėje dalyje vyrauja smėlėtos lygumos (aukštis iki 500 m), pietinėje – plynaukštės, yra kalnų; aukščiausias – al Uvainato kalnas, 1893 m, kitais duomenimis, 1934 metrai. Libijos dykumoje yra tektoninių ir defliacinių įdubų; al Kattaros įdubos žemiausia vieta 133 m žemiau jūros lygio. Vyrauja smėlingosios dykumos kraštovaizdis (kopos, kopagūbriai). Vakarinėje dalyje yra žvirgždingosios dykumos plotų (pvz., Kalanšiju seryras), pietinėje – akmeningosios.

Klimatas žemyninis tropinis, šiaurėje – subtropinis. Paros temperatūros svyravimai iki 30 °C. Kritulių iškrinta 10–100 mm per metus; lyja žiemą. Yra vadžių, požeminio vandens. Įdubose, depresijose – druskožemiai, druskos plutos.

Oazės: Egipte – al Fajumas, ad Dachla, al Farafra, al Charidža, al Bachrija, Siva, Libijoje – al Kufra, Džaghbubas.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką