lietuvių liaudies tekstilė

lietùvių liáudies tekstlė

Tekstilė yra viena populiariausių tautodailės šakų. Ją sudaro audiniai, juostos, rankdarbiai (siuvinėti, megzti ir nerti dirbiniai, apranga ir jos dalys, dekoratyviniai dirbiniai). Yra išlikusių audinių iš neolito (daugiausia naudotų drabužiams). 17–19 a. lovatiesės, staltiesės, paklodės, užvalkalai, rankšluosčiai, gūnios, užuolaidos, kilimai, takai ir kita buvo audžiama iš lininių, vilnonių, kartais kanapinių verpalų. 19 a. antroje pusėje pradėta naudoti medvilnę, šilką, 20 a. – dirbtinį šilką ir kitas sintetines medžiagas. Iki 19 a. audiniai dažyti gamtiniais dažais (tam naudota augalų žiedai, lapai, šaknys, samanos, medžio žievė, pelkių ir geležies rūda), nuo 19 a. – anilininiais dažais, todėl audinių spalvos tapo intensyvesnės. Vadinamieji baltieji buitiniai ir dekoratyviniai audiniai (rankšluosčiai, staltiesės, užvalkalai, paklodės, 19 a. pabaigoje–20 a. – lovatiesės) daugiausia vienspalviai, derinta balinti ir nebalinti lininiai arba lininiai ir medvilniniai verpalai. Spalvotos buvo gūnios, 18 a.–19 a. pradžioje – lovatiesės, drabužių audiniai. Šiltos spalvos derintos su šaltomis: raudona su žalia, geltona su violetine, juoda su balta, oranžinė su mėlyna. Raštams būdinga aiški, santūri kompozicija. Iki 19 a. pabaigos–20 a. pradžios buvo gausiai audžiamos ir naudojamos (daugiausia kaip drabužių detalė, dovana, t. p. kaimo apeigose) juostos.

lovatiesė (vilna, medvilnė, 2003, O. Jezerskienė)

20 a. pirmoje pusėje juostų išvaizda pakito, atsirado stilizuotų gaminių, 20 a. antroje pusėje jas audė Dailės kombinatai ir pavienės audėjos. 20 a. 9 dešimtmetyje atgimė tradicinių juostų audimo technika, ornamentika ir koloritas. Žymesni audėjai: Valė Babinskienė, Emilija Baumilaitė, E. Černeckienė, A. Didžgalvienė, Antanas Dundulis, Stefanija Gasiūnaitė, K. Gudonytė, Ona Jezerskienė, Irena Filomena Juškienė, M. Kriukelienė, Lilija Kudirkienė, Aldona Mickuvienė, Nijolė Smailienė, Bronė Urlikienė, Zofija Valiukevičienė, Veronika Zaronskienė.

tautodailė

lietuvių liaudies skulptūra

lietuvių liaudies tapyba

lietuvių liaudies grafika

lietuvių liaudies karpiniai

lietuvių liaudies keramika

lietuvių liaudies juvelyrika

lietuvių liaudies medžio dirbiniai

lietuvių liaudies metalo dirbiniai

lietuvių liaudies pintieji dirbiniai

lietuvių liaudies paprotinė dailė

kryždirbystė

L: P. Galaunė Lietuvių liaudies menas: Jo meninių formų plėtojimosi pagrindai Kaunas 1930; Lietuvių liaudies menas: Audiniai 2 kn. 1957–62, Drabužiai 1974 (visi Vilniuje); S. Bernotienė Lietuvių liaudies moterų drabužiai XVIII a.–XX a. pr. Vilnius 1974; T. Jurkuvienė Lietuvių tautinis kostiumas Vilnius 2006.

1819

tautodailė

lietuvių liaudies skulptūra

lietuvių liaudies tapyba

lietuvių liaudies grafika

lietuvių liaudies karpiniai

lietuvių liaudies juvelyrika

lietuvių liaudies medžio dirbiniai

lietuvių liaudies metalo dirbiniai

lietuvių liaudies pintieji dirbiniai

lietuvių liaudies paprotinė dailė

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką