lietuvių pasakojamoji tautosaka
lietùvių pasakojamóji tautósaka.
Lietuvių pasakojamąją tautosaką sudaro pasakos (lietuvių pasakos), pasakėčios, sakmės (lietuvių sakmės), pasakojimai ir atsiminimai, anekdotai.
Pasakėčios
Lietuvių pasakėčių pagrindiniai veikėjai – gyvūnai ar augalai. Pasakėčiose pabrėžiama pamokantis veikėjų sugebėjimas išsisukti iš netikėtų ir nepalankių situacijų ar pašiepiama klaidingas aplinkybių supratimas, žmonių ydos. Lietuvių pasakėčių yra nedaug – 200 variantų, 56 tipai.
Pasakojimai ir atsiminimai
Lietuvių pasakojimams ir atsiminimams priskiriami tikroviški tautosakiniai tekstai proza. Tautosakiniais kūriniais (o ne paprastu kasdieniu, buitiniu kalbėjimu) šiuos tekstus laikyti leidžia tai, kad jie, nors ir neilgai ar tik tam tikroje aplinkoje, pvz., šeimoje, būdavo kartojami, t. y. susiklostė nors menka jų tradicija. Juose dažniausiai kalbama apie nepaprastus praeities įvykius, bet konkretumo, realumo, buitiškumo šiuose kūriniuose daug daugiau, o stebuklinis, antgamtinis atspalvis dažniausiai būna sunykęs. Pasakojimai turi pažintinę, istorinę vertę, nes, būdami konkretūs, dažniausiai pagrįsti asmeniniais pasakotojo įspūdžiais ar patirtimi, pateikia tam tikrą tipišką, apibendrinantį reiškinių ar faktų vertinimą. Pasakojimų ir atsiminimų tematika labai įvairi ir apima beveik visas gyvenimo sritis, todėl teminė jų klasifikacija yra sąlygiška ir apytikrė. Linkstama išskirti vadinamuosius gyvenimo pasakojimus (autobiografijas), kuriuose savitai iš asmeninių pozicijų pateikiami istoriniai įvykiai ir socialinės realijos.
Anekdotai
Lietuvių anekdotams artimų siužetų yra beveik visuose lietuvių pasakojamosios tautosakos žanruose. Būdinga komiškai vaizduojamas vienas įvykis arba veikėjo poelgis, staigi ir efektinga pabaiga – dažniausiai baigiamas tiesioginės kalbos replika, todėl daugelis jų artimi ir lietuvių smulkiosios tautosakos žanrams (pvz., minklėms, nesusikalbėjimams), bet papasakojus anekdotą dažniausiai pateikiami komentarai. Yra užrašyta apie 10 000 lietuvių anekdotų (daugelio siužetų tik po vieną variantą).
P: Šiaurės Lietuvos sakmės ir anekdotai / surinko M. Slančiauskas, parengė N. Vėlius, A. Seselskytė Vilnius 1975; Lietuvių liaudies anekdotai / parengė B. Kerbelytė, P. Krikščiūnas Vilnius 1994. L: B. Kerbelytė Lietuvių pasakojamosios tautosakos katalogas 3 t. Vilnius 1999–2002.
2283
392
lietuvių dainuojamoji tautosaka