Lietuvõs kãro polcija yra Lietuvos Respublikos krašto apsaugos sistemoje veikianti karinės teisėsaugos institucija, Lietuvos ginkluotųjų pajėgų dalis (karo policija).

Struktūra ir veikla

Lietuvos karo policiją sudaro vadovybė (Karo policijos vado asmeninis štabas, Štabas), Ikiteisminio tyrimo valdyba, Paramos ir aprūpinimo grupė, Vilniaus įgula (apima Vilniaus ir Utenos apskritis), Kauno įgula (Kauno, Marijampolės ir Alytaus apskritys), Klaipėdos įgula (Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskritys), Šiaulių įgula (Šiaulių ir Panevėžio apskritys) bei Atskirasis karo policijos būrys.

Lietuvos karo policija pavaldi Lietuvos kariuomenės vadui. Šios policijos taikos meto uždaviniai: nusikaltimų bei kitų teisės pažeidimų prevencija, jų atskleidimas ir tyrimas, tvarkos ir drausmės karinėse teritorijose ir kariuomenėje palaikymas, fizinė apsauga, karinio transporto eismo saugumo priežiūra. Karo meto uždaviniai: parama mobilumui ir saugumui, parama vykdant funkcinę veiklą ir sulaikymo operacijas. Lietuvos karo policijos veiklą reglamentuoja 1998 Lietuvos Respublikos karo policijos įstatymas (pakeistas 2011, įsigaliojo 2012).

Karo policijos ženklas

Savo veikloje Lietuvos karo policija gali panaudoti specialiąsias priemones ir šaunamuosius ginklus. Karo policininkai rengiami Lietuvos kariuomenės kariniuose vienetuose, Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko Baziniuose kariniuose mokymuose ir Divizijos generolo Stasio Raštikio Lietuvos kariuomenės mokykloje.

Lietuvos karo policija bendradarbiauja su Lietuvos Policijos ir Muitinės departamentais, Valstybės sienos apsaugos ir Viešojo saugumo tarnybomis, Vadovybės apsaugos departamentu ir kitomis tarnybomis. Palaiko ryšius su užsienio šalių (Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos, Lenkijos, Latvijos ir Estijos) karo policija, dalyvauja NATO karo policijos vystymo darbo grupėje. Lietuvos karo policijos kariai nuo 2010 vykdo Lietuvos Respublikos specialiosios misijos (tarptautinė misija) vadovo Afganistane apsaugą. Šie kariai dalyvauja ir tarptautinėse operacijose (tarptautinė operacija) bei tarptautinėse karinėse pratybose (pratybos). Tokių operacijų metu jų užduotys yra užtikrinti saugų karinio transporto judėjimą, saugoti mokymų teritorijas, palaikyti karinę drausmę ir viešąją tvarką, prisidėti prie drausmės palaikymo krašto apsaugos sistemoje.

Istorija

Lietuvos karo policijos įkūrimo data laikoma 1919 03 15, kai Kauno komendantas suorganizavo Kauno milicijos kuopą (vadas J. Jočys). Jos paskirtis buvo prireikus palaikyti tvarką Kaune ir Kauno apskrityje. 1919 07 ši kuopa reorganizuota į Kauno apskrities milicijos kuopą. 1919 12 Kauno komendantūra suformavo Karo lauko milicijos kuopą (vadas K. Rudaitis). Jai priklausė 60 karių. 1920 01 ši kuopa reorganizuota į Kauno karo milicijos (nuo 1924 – policijos) mokyklą (viršininkas K. Rudaitis, iki 1927). Ši mokykla kartu buvo ir atskira pėstininkų kuopa. Ją sudarė mokomasis ir žandarų būriai. Kuopai priklausė apie 300 kareivių. 2 kartus per metus į mokyklą buvo priimama apie 100 naujokų (beveik vien lietuviai). Karo policininkai palaikydavo tvarką užsienio šalių įvairių atstovų vizitų metu, vykdė Lietuvos Respublikos Prezidento asmeninę apsaugą, saugojo svarbius valstybės objektus (Prezidentūrą, Krašto apsaugos ministeriją, Gynybos štabą, viešbutį Metropolis, tiltus), lydėjo internuotus karius (karo belaisvius) ir kariuomenės naujokus, malšino riaušes. Karo policija bendradarbiavo su Krašto apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijomis.

1940 06 SSRS okupavus Lietuvą, Karo policijos mokykla (1939–40 viršininkas E. Berentas) 1940 09 buvo reorganizuota į Apsaugos batalioną, spalį įtraukta į SSRS kariuomenės 184 šaulių diviziją. Lietuvos karo policija atkurta 1998. Heraldikos komisija ir krašto apsaugos ministras 1999 patvirtino šios policijos tarnybos ženklą. Lietuvos karo policijos kariai dalyvavo tarptautinėse operacijose Bosnijoje ir Hercegovinoje (2002), Serbijos Kosovo provincijoje (2003–04), Irake (2004–07), Afganistane (2007, 2010–12, 2012–13), NATO mokymo misijoje Afganistane (2013). 2010–12 Afganistane veikė Lietuvos kariuomenės Policijos operacinė mokymo ir sąveikos (2012 Policijos patarėjų) grupė. Ją sudarė Lietuvos karo policijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų Pensilvanijos nacionalinės gvardijos kariai. Grupės pagrindinis uždavinys buvo apmokyti Afganistano Goro provincijos nacionalinės policijos vienetus vykdyti policijos ir saugumo užtikrinimo funkcijas. Grupei vadovavo Lietuvos karo policijos karininkai.

Vadai

Lietuvos karo policijos vadai: Gytis Kazokas (2012–17), Laimas Baliūnas (nuo 2017).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką