Lietuvos laikinosios vyriausybės komisija
Lietuvõs laikinõsios vyriausýbės komsija, Lietuvõs Didžiõsios Kunigaikštỹstės vyriausýbės komsija, aukščiausia Lietuvos administravimo institucija 1812, per prancūzmetį. Įkurta 1812 07 Prancūzijos imperatoriaus Napoleono I įsaku.
Administravo Vilniaus, Gardino, Minsko ir Balstogės departamentus, suskirstytus į 17 distriktų, – tvarkė ūkio, finansinius, vidaus tvarkos, švietimo reikalus, iš vietos gyventojų organizavo reguliariąją kariuomenę, nacionalinę gvardiją ir žandarmeriją – iš Lietuvos Napoleonas I savo kariuomenei reikalavo karių, pinigų, maisto ir pašaro. Komisija veikė 1812 07–12. Jos nariai buvo žymūs ir įtakingi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikai: S. Soltanas, K. Prozoras, J. Sierakauskas, A. Sapiega (jam mirus I. Tyzenhauzas), P. Jelskis, Vilniaus universiteto rektorius J. Sniadeckis ir Varšuvos kunigaikštystės didikas A. Potockis. Komisijos nariai vadovavo 7 komitetams: maisto ir magazinų (S. Soltanas), policijos (J. Sierakauskas), teisingumo (P. Jelskis), vidaus reikalų (A. Potockis), švietimo ir religijos (J. Sniadeckis), karo (A. Sapiega, I. Tyzenhauzas) ir finansų (K. Prozoras). Į kiekvieną komitetą buvo paskirta 5–10 patarėjų. Komisijos veiklą prižiūrėjo imperatoriaus komisaras L. P. É. Bignonas, buvęs Prancūzijos atstovas Varšuvoje, karo reikalus tvarkė Lietuvos generalgubernatorius generolas D. van Hogendorpas (jie buvo pavaldūs Prancūzijos užsienio reikalų ministrui H.-B. Maret). Komisija nustojo veikti 1812 pabaigoje Rusijos imperijos kariuomenei išstūmus iš Lietuvos Prancūzijos kariuomenę.
Komisijos pirmininkai: J. Sierakauskas (iki 1812 07 18), S. Soltanas (1812 07–08 24 ir 09–12), D. van Hogendorpas (08 24–09 01), generalinis sekretorius I. Kosakauskas.
2947