Lietuvos nacionalinio gelbėjimo komitetas

Lietuvõs nacionãlinio gélbėjimo komitètas (rus. Komitet nacionalnogo spasenija Litvy), antivalstybinė organizacija, 1991 01–08 veikusi Vilniuje.

Įkurtas SSRS vadovybės ir vietos prosovietinių jėgų iniciatyva siekiant Lietuvos Respublikoje įvykdyti valstybės perversmą (Sausio tryliktoji). Jam planuota panaudoti Lietuvoje esančius ir iš kitur permetamus SSRS ginkluotųjų pajėgų, SSRS vidaus reikalų ministerijos vidaus kariuomenės junginius ir dalinius, LSSR saugumo komitetą, Lietuvos komunistų partiją (SSKP platformos), Jedinstvo ir kitas prosovietines jėgas. Kad būtų sudarytas vietos jėgų iniciatyvos įspūdis perversmui formaliai vadovauti įkurtas Lietuvos nacionalinio gelbėjimo komitetas.

Komitetą sudarė: Lietuvos komunistų partijos (SSKP platformos) centro komiteto pirmasis sekretorius M. Burokevičius, sekretorius generolas majoras Algimantas Naudžiūnas, centro komiteto skyriaus vedėjai J. Jermalavičius ir SSRS kariuomenės atsargos pulkininkas Vitalijus Šurupovas, SSRS kariuomenės Vilniaus karinės įgulos vadas generolas majoras Vladimiras Uschopčikas ir kiti.

1991 01 13 komitetas paskelbė, kad perima visą politinę valdžią Lietuvoje. Vilniaus karo komendantu skiriamas V. Uschopčikas. 1991 01 17 komitetas nusiuntė į Maskvą SSRS prezidentui M. Gorbačiovui prašymą įvesti Lietuvoje prezidentinį valdymą. Dėl Lietuvos žmonių, vadovaujamų Sąjūdžio ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo, taikaus pasipriešinimo ir tarptautinės visuomenės spaudimo perversmas sustabdytas.

SSRS kariniai daliniai iš užimtų Vilniaus radijo ir televizijos pastatų, televizijos bokšto ir kitų kurį laiką nesitraukė, Lietuvos nacionalinio gelbėjimo komitetas, nors ir neįgijo formalios valdžios, veikė toliau. Jo veikla nutrūko 1991 08 Maskvoje pralaimėjus Rugpjūčio pučui ir Vilniaus įgulos kariams iš Lietuvos komunistų partijos centro komiteto rūmų evakavus M. Burokevičių, J. Jermalavičių, A. Naudžiūną ir kitus.

1994 01 Lietuvos komunistų partijos (SSKP platformos) vadovai M. Burokevičius ir J. Jermalavičius buvo sulaikyti Minske ir Baltarusijos valdžios perduoti Lietuvai. Už antivalstybinės organizacijos kūrimą, bandymą įvykdyti valstybės perversmą jie ir kai kurie kiti Lietuvos nacionalinio gelbėjimo komiteto bei Sausio tryliktosios įvykių veikėjai 1999 nuteisti kalėti (M. Burokevičius bausmę atliko 2006, J. Jermalavičius – 2002).

-Lietuvos demokratinių jėgų kongresas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką