Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija

Aplinkos ministerijos pastatas Vilniuje (2019)

Lietuvõs Respùblikos aplinkõs ministèrija, vykdomosios valdžios institucija, atsakinga už valstybės politikos įgyvendinimą ir koordinavimą aplinkos apsaugos, kraštovaizdžio ir biologinės įvairovės apsaugos, gamtos ir rekreacinių išteklių naudojimo, geologijos, miškų ūkio, teritorijų planavimo, urbanistikos ir architektūros, statybos, būsto ir komunalinio ūkio, poveikio aplinkai vertinimo, valstybės administracinių ir kitų negyvenamųjų patalpų bei pastatų naudojimo, standartizacijos ir metrologijos srityse. Yra Vilniuje. Vadovauja Ministro Pirmininko teikimu Lietuvos Respublikos Prezidento skiriamas aplinkos ministras.

Tikslai

Ministerijos pagrindiniai tikslai: užtikrinti aplinkos kokybę, įgyvendinti klimato kaitos politiką siekiant keisti vartojimo įpročius, didinant energijos vartojimo efektyvumą ir skatinant atsinaujinančių energijos išteklių bei technologijų naudojimą; puoselėti ir išsaugoti biologinę įvairovę bei kraštovaizdžio savitumą, įgyvendinti darnaus vystymosi principus atitinkantį teritorijų planavimo, statybos ir būsto plėtros procesų, statinių naudojimo ir jų priežiūros valstybinį reguliavimą.

Pavaldžios įstaigos

Prie ministerijos veikia (2019) Aplinkos apsaugos, Aplinkos projektų valdymo, Būsto energijos taupymo agentūros, Augalų genų bankas, Aplinkos apsaugos departamentas, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, Lietuvos geologijos, Valstybinė miškų, Valstybinė saugomų teritorijų tarnybos, valstybinė įmonė Valstybinių miškų urėdija, Statybos produkcijos sertifikavimo centras, Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, Respublikinis Vaclovo Into akmenų muziejus, Lietuvos zoologijos sodas ir kitos.

Istorija

Nepriklausomoje Lietuvoje 1921 prie Vidaus reikalų ministerijos buvo įsteigtas Lietuvos atstatymo komitetas, 1925 – Susisiekimo ministerijos Statybos ir sauskelių inspekcija.

1940 Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą įkurtas Pramonės statybos trestas, kuris perėmė nacionalizuotas privačias bei akcines statybos organizacijas. 1944 įsteigta Vyriausioji statybos valdyba, 1946 – Statybos ministerija, 1957 – Gamtos apsaugos komitetas, 1987 – Valstybinis statybos komitetas. 1988 sujungus kelių ministerijų ir žinybų funkcijas, buvo išplėsta Gamtos apsaugos komiteto kompetencija vandenų, atmosferos, žemės, miškų naudojimo ir apsaugos bei kitomis funkcijomis.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę aplinkos apsaugos politikos įgyvendinimui 1990 buvo įsteigtas Aplinkos apsaugos departamentas prie Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo, 1994 jo pagrindinės funkcijos perduotos įkurtai Aplinkos apsaugos ministerijai. 1990 vietoje Valstybinio statybos komiteto įsteigta Statybos ir urbanistikos ministerija, į kurios sudėtį įėjo Valstybinė statybos inspekcija (nuo 1996 – Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Statybos ir urbanistikos ministerijos). 1998 įsteigta Aplinkos ministerija. Jai perduota daugelis Statybos ir urbanistikos ministerijos bei Žemės ir miškų ministerijos miškų ūkio reguliavimo funkcijų.

1

-Aplinkos ministerija; -Statybos ir urbanistikos ministerija

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką