Lietuvos Respublikos apygardos administracinis teismas
Lietuvõs Respùblikos apýgardos administrãcinis tesmas, apýgardos administrãcinis tesmas, specializuotasis teismas, nagrinėjantis administracines bylas, kuriose bent viena iš šalių yra valstybė, savivaldybė arba valstybės ar savivaldybės institucija, įstaiga, tarnyba, tarnautojas.
Nagrinėjamos bylos
Vilniaus apygardos administracinis teismas
Kaip pirmosios instancijos teismas, be išankstinio nagrinėjimo ne teismo tvarka procedūros, nagrinėja bylas dėl teritorinių ar savivaldybių administravimo subjektų priimtų norminių administracinių aktų; pagal savivaldybių tarybų prašymus dėl jų teisių pažeidimo, kai atsakovai yra valstybiniai administravimo subjektai; pagal Vyriausybės atstovo pareiškimus dėl savivaldybių institucijų ir jų pareigūnų teisės aktų, prieštaraujančių Lietuvos Respublikos Konstitucijai ir įstatymams, dėl įstatymų ir Vyriausybės nutarimų (sprendimų) nevykdymo, dėl teisės aktų ar veiksmų, pažeidžiančių gyventojų ir organizacijų teises, teisėtumo; dėl žalos, atsiradusios valstybiniams ir savivaldybių administravimo subjektams atliekant neteisėtus veiksmus, atlyginimo; dėl tarnybinių ginčų, kai viena ginčo šalis yra valstybės tarnautojas ar pareigūnas, t. p. ginčų, kylančių dėl materialinės atsakomybės ir regreso (atgręžtinio reikalavimo) teisės įgyvendinimo.
Kaip pirmosios instancijos teismas, be išankstinio nagrinėjimo ne teismo tvarka procedūros, nagrinėja bylas dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos sprendimų ir šios komisijos kreipimųsi siekiant nutraukti tarnybos santykius su valstybės tarnautojais; dėl Seimo kontrolieriaus pareiškimų siekiant nutraukti tarnybos santykius su valstybės tarnautojais; pagal prašymus, kai kyla ginčai tarp nepavaldžių vienas kitam viešojo administravimo subjektų dėl kompetencijos ar įstatymų pažeidimo; pagal skundus dėl apylinkės rinkimų arba apylinkės referendumo komisijos sprendimo dėl rinkėjų ar piliečių, turinčių teisę dalyvauti referendume, sąraše padarytų klaidų; dėl užsieniečių skundų, kai atsisakoma jiems išduoti leidimą gyventi ar dirbti Lietuvoje ar panaikinamas toks leidimas, pakeičiamas leidimas gyventi Lietuvoje, dėl skundų, kai nesuteikiamas ar panaikinamas prieglobstis, t. p. dėl perkeliamųjų asmenų skundų, kai nesuteikiamas ar panaikinamas perkeliamojo asmens statusas; pagal ypatingos valstybinės svarbos projektus įgyvendinančių institucijų pareiškimus dėl žemės paėmimo visuomenės poreikiams teisės akto teisėtumo. Apygardos administracinis teismas pirmąja instancija t. p. nagrinėja skundus (prašymus) dėl Lietuvos administracinių ginčų komisijos, jos teritorinių padalinių ir Mokestinių ginčų komisijos prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, o įstatymų nustatytais atvejais – ir dėl kitų išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka institucijų priimtų sprendimų. Iki 2011 t. p. nagrinėjo bylas dėl valstybės institucijų (pareigūnų) nutarimų administracinių teisės pažeidimų bylose apskundimo.
Teismo sudėtis, teismai
Apygardos administracinį teismą sudaro pirmininkas, pirmininko pavaduotojas (gali būti skiriamas, jei teisme yra ne mažiau kaip 10 teisėjų) ir kiti teisėjai. Iki 2018 veikė 5 apygardų administraciniai teismai: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių, juose bendras teisėjų skaičius kito nuo 38 iki 53.
2018 įgyvendinus teismų reformą ir sujungus 5 apygardų administracinius teismus, liko 2 pirmosios instancijos administraciniai teismai: Vilniaus apygardos administracinis teismas (24 teisėjai) ir Regionų apygardos administracinis teismas (23 teisėjai), turintis Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio rūmus. Be šių teismų toliau savo veiklą vykdo Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas.