Lietuvos studentų atstovybė

Lietuvõs studeñtų atstovýbė, studentų organizacija, veikusi 1925–1940 (su pertrauka 1934–1938) Vytauto Didžiojo universitete (iki 1930 Lietuvos universitetas).

Nuo 1929 pagal universiteto senato patvirtintą statutą – aukščiausia studentų valdymo ir atstovavimo institucija. Tvarkė studentų finansinius ir akademinius reikalus, atstovavo Lietuvos studentams užsienyje, steigė ir tvarkė studentų bendrabučius, valgyklas, ligonių kasas, bibliotekas, organizavo knygų ir paskaitų konspektų leidybą, teikė neturtingiems studentams pašalpas, palaikė ryšius su kitomis Lietuvos ir užsienio studentų organizacijomis. 1925–1934 Lietuvos studentų atstovybę išlaikė universitetas, nuo 1938 – patys studentai mokėdami mokestį. Lietuvos studentų atstovybė parūpindavo studentams nuolaidų kirpyklose, viešbučiuose, pirtyse, teatruose, miesto transporto lengvatų.

Buvo renkama kasmet visuotiniais tiesioginiais ir slaptais rinkimais. Kandidatų sąrašus galėjo teikti kiekviena studentų organizacija arba daugiau kaip 20 pavienių studentų. Į Lietuvos studentų atstovybę patekdavo daugiausia studentų iš katalikiškų ir tautinių organizacijų, pavyzdžiui, 1931 į atstovybę buvo išrinkta 12 ateitininkų, 5 jaunalietuviai, po 2 varpininkų ir Auroros draugijos, po 1 aušrininkų ir žaizdrininkų atstovą; taip pat buvo išrinkta penki universiteto fakultetų, draugijų ir 15 tautinių mažumų (žydų, lenkų, rusų, vokiečių) atstovų. 1933 Lietuvos studentų atstovybės rinkimus boikotavo jaunalietuviai ir kitų draugijų atstovai, nes Lietuvos komunistų partija ir komjaunimo organizacijos Lietuvos studentų atstovybę naudojo kaip legalią priemonę kovai su tautininkų režimu, įtakai tarp studentų stiprinti, per Lietuvos studentų atstovybės rinkimus rėmė studentų socialistų, Atžalos, Auroros, Neturtingųjų studentų (ši 1932 turėjo 3 atstovus) draugijų sąrašus. 1934 Lietuvos studentų atstovybė nustojo veikusi.

1938 veiklą atkūrė pagal naują statutą. Buvo renkama 18 atstovų iš įvairių sąrašų. Nuo 1929 Tarptautinės studentų konfederacijos (Confédération Internationale des Étudiants) narė, dalyvavo jos suvažiavimuose. 1930–1934 leido dvisavaitinį laikraštį Lietuvos studentas, įsteigtą Lietuvos studentų atstovybės veikėjo A. Briedžio iniciatyva (jame buvo aprašoma visų studentų organizacijų veikla, spausdinama grožinės literatūros kūrinių). Sovietams okupavus Lietuvą Lietuvos studentų atstovybė uždaryta.

Pirmasis Lietuvos studentų atstovybės pirmininkas – A. Starkus.

1301

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką