Lisabònos stratègija, Lisabònos procèsas, Lisabònos darbótvarkė, Europos Sąjungos veiklos ir plėtros planas.

Tikslas, iniciatyvos

2000 Lisabonoje priėmė Europos Sąjungos Vadovų Taryba. Tikslas – pasiekti, kad iki 2010 Europos Sąjunga taptų pasaulyje konkurencingiausia ir dinamiškiausia struktūra, kurioje vyrautų žinių ekonomika, ekonominė plėtra būtų suderinta su augimu, socialine sanglauda, pagarba aplinkosaugai ir visuotiniu užimtumu. Apima beveik visas Europos Sąjungos veiklos sritis. Ekonominio augimo pagrindas – inovacijų, informacinės visuomenės kūrimas, tyrimai ir ekonominė plėtra (remiamasi J. A. Schumpeterio idėjomis). Siekiant socialinės gerovės skatinama investuoti į žmogiškuosius išteklius, švietimą ir lavinimą, siekti socialinės atskirties mažinimo, vykdyti veiksmingą užimtumo politiką kuriant žinių ekonomiką. 2001 Göteborge į Lisabonos strategiją buvo įtraukta aplinkosauga – siekiant ekonominio augimo nedidinti gamtinių išteklių naudojimo. Be naujų tikslų, Lisabonos strategija siekiama sustiprinti ankstesnius koordinavimo mechanizmus: vadinamuosius Liuksemburgo užimtumo, Cardiffo rinkos funkcionavimo ir Kölno makroekonominio dialogo procesus.

Tikslams įgyvendinti formuojamos įvairios politikos iniciatyvos, kurias atviruoju koordinavimo metodu priima visos Europos Sąjungos šalys narės. Europos Komisijos metinė ataskaita pateikia detalias Lisabonos strategijos įgyvendinimo įvertinimo išvadas, t. p. vertina šalių narių pažangą ir numato būsimus prioritetus Lisabonos strategijos uždaviniams įgyvendinti. 2004 pateiktoje Europos Komisijos ataskaitoje pareikšta, kad Lisabonos strategijos socialiniai ir aplinkosaugos klausimai nebėra prioritetiniai ir turi būti daugiau atsižvelgiama į ekonominius aspektus. 2005 Europos Sąjungos Vadovų Taryba nusprendė daugiau reikšmės teikti užimtumui ir ekonominiam augimui, skatinti nacionalinius veiksmus ir paprastinti Lisabonos strategijos įgyvendinimo procedūras.

Strategija „Europa 2020“

2009 11 25 Europos Komisija paskelbė dokumentą, skirtą inicijuoti konsultacijoms dėl strategijos Europa 2020, pakeisiančios Lisabonos strategiją. Naujojoje strategijoje planuojama remtis Lisabonos strategijos rezultatais ir ją įgyvendinant įgyta patirtimi. Konsultaciniame dokumente išdėstyta Europos Sąjungos vizija 2020 – dėmesys sutelkiamas į ekonomikos atsigavimo po krizės užtikrinimą, priemones, padėsiančias išvengti panašios krizės ateityje, ir į 3 teminius tikslus: žiniomis paremtą ekonomikos augimą, galimybių piliečiams didinimą įtraukios visuomenės kontekste bei konkurencingos, integralios ir ekologiškos ekonomikos kūrimą.

2010 03 03 Europos Komisijai išleidus komunikatą Europa 2020: pažangaus, tvaraus ir integracinio augimo strategija, įvairiose Europos Sąjungos Tarybos darbo grupėse ir Europos Sąjungos Vadovų Taryboje prasidėjo diskusijos dėl naujos strategijos Europa 2020 tikslų, siekiamų rodiklių ir jų įgyvendinimo.

Lisabonos strategija Lietuvoje

Lietuvoje 2005 priimta Nacionalinė Lisabonos strategijos įgyvendinimo programa. Įgyvendinant Lisabonos strategiją siekta užtikrinti Lietuvos įmonių konkurencingumą ir Lietuvos ekonomikos augimą. Lietuvoje Nacionalinės Lisabonos strategijos programą ir Europos Sąjungos struktūrinės paramos panaudojimo dokumentus siekta įgyvendinti integraliai, pvz., daugiau kaip pusė Europos Sąjungos 2007–13 struktūrinės paramos (54,6 %) skirta Lisabonos strategijos tikslams įgyvendinti.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką