Lilinės pilkapýnai, keturi pilkapynai Švenčionių rajono savivaldybės teritorijoje. Yra Žeimenos kairiajame krante, netoli kelio Švenčionėliai–Melagėnai–Sariai ir Vilniaus–Turmanto geležinkelio (Sarių seniūnija). Datuojami 9–13 amžiumi. Nacionalinės reikšmės valstybės saugomi kultūros objektai, archeologijos paminklai (nuo 1998). Spėjama, čia laidoti Nalšios mirusieji.

Pirmasis pilkapynas

Liūlinės pirmasis pilkapynas

Pilkapyną sudaro 20 smėlio sampilų (nuo 8–12 m iki 14–17 m skersmens ir nuo 0,3–0,8 m iki 1–1,2 m aukščio), iš jų du – pailgi, vienas – šiek tiek pailgas. Sampilai išsidėstę 5–20 m atstumu vienas nuo kito. Dalis sampilų sulėkštėję, vieno matyti tik liekanos. Dauguma apardyti kasant duobes, vienas pailgas pažeistas jame buvusio įkasto elektros stulpo, kitas apardytas miško keliuko, dar vienas padalytas tranšėjomis į tris dalis ir beveik nukastas. Dalies sampilų pagrindus juosia pailgos ir apvalios duobės arba jų liekanos, prie keleto išlikusios čia gulėjusių akmenų vainikų paliktos žymės.

Antrasis pilkapynas

Pilkapyną sudaro trikampiu išsidėstę 3 smėlio sampilai. Atstumai tarp jų – nuo 25–30 m iki 50–55 metrų. Didžiausias sampilas (35 m skersmens ir 2 m aukščio) yra nupjauto kūgio pavidalo, jo viršuje – suploto pusrutulio pavidalo sampilas (apie 12 m skersmens ir 0,6 m aukščio), apjuostas griovio (3,5 m pločio ir 0,4 m gylio). Mažesni sampilai (11 m ir 8 m skersmens bei atitinkamai 0,5 m ir 0,35 m aukščio) sulėkštėję, juos juosiantys grioviai užslinkę. Visų trijų pilkapių akmenų vainikai suardyti. Pilkapyną 1971 žvalgė Istorijos instituto archeologai (vadovas A. Tautavičius), 1979 – Mokslinės metodinės kultūros paminklų apsaugos tarybos archeologai (vadovas Jonas Balčiūnas).

Liūlinės antrasis pilkapynas

Trečiasis pilkapynas

Du sulėkštėję pažeisti sampilai (8 m skersmens ir 0,5 m aukščio bei 9 m skersmens ir 0,6 m aukščio) yra 7–8 m atstumu vienas nuo kito. Būta ir dar vieno pilkapio (ištirtas 2005, archeologė Vida Kliaugaitė), jame – du griautiniai kapai, rasta archeologinių radinių (keli gintaro karoliai, apyrankė, peilis).

Ketvirtasis pilkapynas

Yra du suploto pusrutulio formos sampilai (7–9 m skersmens ir 0,2–0,7 m aukščio), maždaug 2 m atstumu vienas nuo kito. Jų centruose pastebimi senų duobių pėdsakai. Vienas sampilas sulėkštėjęs. Prie sampilų pagrindo yra juos juosusių griovių ir duobių liekanos (iki 1 m pločio ir iki 0,3 m gylio).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką