Lòmės konveñcijos (anglų kalba Lomé Convention, vokiečių kalba Abkommen von Lomé, prancūzų kalba Convention de Lomé), Europos Sąjungos ir Afrikos, Karibų baseino bei Ramiojo vandenyno valstybių bendradarbiavimo ir partnerystės sutartys, pasirašytos Lomėje. Pirmoji Lomės konvencija buvo pasirašyta 1975 tarp Europos Sąjungos (iki 1993 – Europos Bendrija) ir 46 Afrikos, Karibų baseino ir Ramiojo vandenyno šalių (daugiausia Europos Sąjungos šalių narių buvusių kolonijų). Ji pakeitė ir išplėtė Jaundės konvenciją. Sutartį pasirašiusioms valstybėms buvo leista be apribojimų įvežti į Europos Sąjungą pramonės ir žemės ūkio produkciją, t. p. buvo numatytos įvairios pramoninio bendradarbiavimo priemonės (technologijų perdavimas, naujų gamybinių ryšių plėtra, investicijų didinimas), finansinė parama (subsidijomis ir lengvatinėmis paskolomis, teikiama Europos plėtros fondo ir Europos investicijų banko).

Afrikos, Karibų baseino ir Ramiojo vandenyno valstybių vadovai 1975 02 susirinko Lomėje pasirašyti Lomės konvencijos (Togas)

Antroji Lomės konvencija (tarp Europos Sąjungos ir 58 šalių), pasirašyta 1979, apėmė ir darbo jėgos migracijos, investicijų apsaugos, energetinės politikos, žemės ūkio plėtros priemones, numatė žemės ūkio produkcijos eksporto pajamų (Stabex) bei kasybos pramonės gamybos ir eksporto pajamų (Sysmin) stabilizavimo mechanizmus.

Trečioji Lomės konvencija (tarp Europos Sąjungos ir 65 šalių), pasirašyta 1985, išplėtė antrąją pabrėždama Europos Sąjungos paramą pramonės šakų plėtros programoms, prekybinį bendradarbiavimą. Specialūs straipsniai buvo skirti laivininkystės, žvejybos, energetikos, paslaugų (turizmo, transporto, ryšių) ir tolesnei investicijų plėtrai.

Ketvirtoji Lomės konvencija (tarp Europos Sąjungos ir 70 valstybių) pasirašyta 1989 pabaigoje (prekybą reguliuojantys straipsniai įsigaliojo 1990, kiti – 1991). Buvo priimti straipsniai dėl bendradarbiavimo kultūros ir socialinėje srityje, numatytos papildomos lengvatos mažiausiai išsivysčiusioms šalims. Ši Lomės konvencija galiojo iki 2000, ją pakeitė Cotonou sutartis.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką