lygiateisiškumas
lygiateisiškùmas, valstybių suverenios lygybės ir tautų apsisprendimo principas. Visos valstybės turi vienodas teises, pareigas ir yra lygiateisės tarptautinės bendrijos narės nepaisant jų ekonominių, socialinių, politinių ar kitų skirtumų. Kiekviena valstybė naudojasi nedalomomis visiško suvereniteto teisėmis, privalo gerbti kitos valstybės, kaip teisės subjekto, statusą. Valstybės teritorijos vientisumas ir politinė nepriklausomybė neliečiami, kiekviena valstybė turi teisę laisvai pasirinkti ir plėtoti savo politinės, socialinės, ekonominės ir kultūros sistemą. Kiekvienos valstybės pareiga sąžiningai vykdyti tarptautinius įsipareigojimus ir taikiai sugyventi su kitomis valstybėmis. Ši nuostata netrukdo diversifikuoti valstybių teisių ir pareigų pagal jų raidos lygį ir kitus kriterijus (pvz., nustatant dalyvavimo tarptautinėse organizacijose mokesčius).
Visos tautos turi teisę laisvai, be išorinio kišimosi, nustatyti savo politinį statusą ir plėtoti savo ekonominę, socialinę ir kultūrinę sistemą, kiekviena valstybė privalo gerbti ir skatinti šią teisę, susilaikyti nuo bet kokių jėgos veiksmų, trukdančių ją realizuoti. Tauta turi teisę pasirinkti, ar kurti naują suverenią valstybę, pasirinkti autonomijos formą ar susijungti su kita valstybe. Tautų lygiateisiškumo ir apsisprendimo teisė netaikoma tautinėms mažumoms.
Iki 1945 tautos buvo skirstomos į civilizuotas ir necivilizuotas. Necivilizuotos tautos (dažniausiai tautos be valstybių, kolonizuotos ir kitos) nebuvo laikomos lygiavertėmis tarptautinės bendrijos narėmis. 1945 Jungtinių Tautų Chartijoje įtvirtintas lygiateisiškumo principas, vėliau detalizuotas 1970 10 24 Jungtinių Tautų deklaracijoje Dėl tarptautinės teisės principų, susijusių su draugiškais valstybių santykiais ir jų bendradarbiavimu pagal Jungtinių Tautų Chartiją, 1975 08 01 Europos saugumo ir bendradarbiavimo konferencijos Helsinkio baigiamajame akte ir kai kuriuose kituose tarptautiniuose dokumentuose (pvz., Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos 1960 12 14 patvirtinta deklaracija Dėl nepriklausomybės suteikimo kolonizuotoms šalims ir tautoms).
73