mãfija (it. maf(f)ia < arab. mahijas – įžūlus pagyrūnas, narseiva), kriminalinė, dažniausiai tarptautinė organizacija, glaudžiai susijusi su šalies ekonomika ir organizuotu nusikalstamumu. Mafija taiko įvairias prievartos formas, naudojasi korupcija, protekcionizmu. Mafijai būdinga bendrininkavimas iš anksto susitarus, tam tikro tipo nusikalstama veikla, giminystės ryšiai, griežta hierarchinė struktūra ir funkcijų pasiskirstymas tarp grupės narių, monopolijos siekimas. Pagrindinės mafijos veiklos rūšys: turto prievartavimas, narkotikų, šaunamųjų ginklų kontrabanda ir prekyba, azartinių lošimų, prostitucijos verslo kontrolė, prekyba žmonėmis, automobilių vagystės, nelegali migracija, pinigų plovimas, sukčiavimas, kriminalinių nusikaltimų organizavimas ir kontrolė.

Pasaulyje veikia grupuotės, besiskiriančios geografine padėtimi, vidaus struktūra, veiklos sritimis konkrečios šalies viduje ir už jos ribų. Šalyse grupuotės formuojasi tam tikromis istorinėmis sąlygomis ir yra skirtingos. Konkrečias mafijos formas, pasireiškiančias tam tikroje šalyje, nulemia specifiniai veiksniai, kuriems įtakos turi socialinės ir ekonominės sąlygos bei toje visuomenėje nusistovėję nuosavybės santykiai. Mafija aktyviai veikia Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kolumbijoje, Meksikoje, Kinijoje, Japonijoje, Italijoje, Rusijoje, Turkijoje ir kitose valstybėse.

Mafija pirmiausia susiklostė Italijoje. Sicilijos mafijos užuomazgų yra 9 amžiuje, kai ją užgrobė arabai. Iš vietinių gyventojų, kurie buvo priversti slapstytis kalnuose, sudaryta slapta organizacija buvo pavadinta mafija. Ši organizacija suvienijo gyventojus prieš arabus užkariautojus (į ją buvo priimami tik sicilietiško kraujo turintys žmonės), gynė jų interesus. Mafijos nariai buvo įsitikinę, kad pasirūpinti teisingumu, garbe ar kerštu gali tik jie patys, o ne vyriausybė. 11 amžiuje Siciliją užėmė normanai. Siekdami išsigelbėti nuo žiaurios priespaudos daugelis salos gyventojų pasitraukė į sunkiai prieinamas kalnų vietoves. Kalnuose jie susibūrė į slaptą organizaciją, kurioje narystė buvo susijusi su ypatingomis apeigomis ir tradicijomis, pagalba vyresniems, kerštu už išdavystę, amžina brolija, paklusnumu vadovams, tylėjimo įžadais. 19 amžiuje mafija tapo stipria organizacija. Ją sudarė tuo metu saloje viešpatavusios plėšikų gaujos, žemės savininkų suburti ginkluoti būriai ir 1812 kovai su plėšikais surinkti raitelių būriai. Mafijai būdingi bruožai buvo neribotos valdžios siekimas, prievarta, atsakomybė už savo veiksmus. Valdžia nepajėgė kovoti su mafija, nes jos nariai bendradarbiavo su nusikaltėliais. Mafijos galia reiškėsi teroru, šantažu, nerašytais įstatymais.

20 amžiaus pabaigoje–21 amžiaus pradžioje sulaikyta nemažai mafijos lyderių. 1993 sulaikytas ir iki gyvos galvos įkalintas žiaurumu pagarsėjęs Sicilijos mafijos bosas T. Riina, 2006 areštuotas B. Provenzano, vadovavęs korleoniečių klanui ir, manoma, de facto visai Sicilijos mafijai, 2007 – naujasis Sicilijos mafijos lyderis S. Lo Piccolo, 2008 – pavojingiausias Neapolyje mafijos bosas E. Contini, 2008 Kolumbijoje sulaikytas narkotikų kartelio bosas D. Montoya.

LIETUVOJE veikiančios įvairios nusikalstamos grupuotės, siejamos su organizuotu nusikalstamumu, vadinamos mafija.

1431

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką