2,45 GHz magnetronas, naudojamas mikrobangų krosnyje

magnetrònas (gr. magnētis < Magnētis lithos – akmuo iš Magnezijos + ēlektron – gintaras), elektroninis vakuuminis mikrobangų generatorius, kuriame elektronus, judančius anodo link, be nuolatinio elektrinio lauko ir mikrobangų elektromagnetinio lauko, dar veikia išorinis magnetinis laukas, kurio stipris statmenas abiejų laukų stipriams (vadinamas M tipo prietaisu). Magnetronai būna vientiso anodo (naudojami retai) ir daugiaertmiai. Daugiaertmio magnetrono anodas yra varinis cilindras su rezonatoriais, kurie būna plyšiniai, plyšiniai cilindriniai ir mentiniai. Cilindrinis katodas yra cilindro centre, bendraašis su anodu. Išorinio magnetinio lauko kryptis lygiagreti su cilindro ašimi. Elektronus, išlekiančius iš katodo, veikia tarpusavyje statmeni elektriniai ir magnetiniai laukai. Jų veikiami elektronai juda anodo link cikloide ir pralėkdami pro elektromagnetinį lauką rezonatorių plyšiuose perduoda jam nuolatiniame elektriniame lauke įgytą energiją, kai juos plyšio laukas stabdo. Tada rezonatoriuose vykstantys fliuktuacijų sukelti silpni elektromagnetiniai virpesiai sustiprėja.

Kai elektromagnetinis laukas elektronus greitina, jie įgyja papildomos energijos ir keičia judėjimo trajektoriją. Dėl tokios sąveikos elektronai grupuojasi ir sudaro nuo katodo link anodo nutįsusius besisukančius stipinus, kuriuose jie juda sudėtingomis įvijinėmis trajektorijomis. Kai gretimuose rezonatoriuose elektromagnetiniai virpesiai yra priešingų fazių, stipinų skaičius lygus pusei rezonatorių skaičiaus. Anodo link judėdami elektronai sąveikauja su daugelio rezonatorių elektriniu lauku. Elektromagnetinių virpesių energija iš rezonatorių ryšio kilpa perduodama į išorę. Magnetrono naudingumo koeficientas siekia 50–80 %, generuoja 0,5–100 GHz dažnio virpesius (sukurtas keičiamojo dažnio magnetronas – mitronas). Magnetronai naudojami radiolokacijoje, navigacijoje, kosminio ryšio įrenginiuose, medicinos aparatūroje, buitinėse ir pramoninėse mikrobangų krosnyse.

Vientiso anodo magnetroną 1921 išrado Albertas Wallaceʼas Hullis (Jungtinės Amerikos Valstijos), daugiaertmį – 1935 Hansas Erichas Hollmannas (Vokietija).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką