majų kalbos
mãjų kabos, Centrinės Amerikos indėnų kalbų šeima (penučių makrošeima). Kai kurių kalbininkų vadinama majų ir kičių arba majų ir sokių kalbų šeima.
Paplitimas
Daugiausia vartojamos Meksikoje (2003 majų kalbai kartu su kitomis majų ir kitų indėnų kalbomis suteiktas regioninės oficialiosios kalbos statusas; iš viso yra 62 kalbos), t. p. Belize, Gvatemaloje, Hondūre. Iš viso kalbančiųjų apie 6 mln. (20 a. pabaigoje), dauguma jų – dvikalbiai (dar kaba ispanų arba anglų kalba). Majų kalbos, nors kai kurios ir oficialiai pripažintos, mažai vartojamos viešajame gyvenime. Jukatano pusiasalio majų kalba ir kelios kitos kilo iš klasikinės majų kalbos, paliudytos ikikolumbinės majų civilizacijos tekstuose, užrašytuose majų raštu. Skiriamos čolių ir celtalių, huastekų, kankobalių ir čuchių, kičių ir mamių, jukatekų kalbų grupės (majų kalbų skirstymas į grupes ir pogrupius įvairuoja; iš viso priskiriamos 32, pagal kitą klasifikaciją – 69 kalbos). Pirmosios grupės kalbos (čolių, čontalių, centalių ir kitos) paplitusios Meksikoje (apie 1 mln. kalbančiųjų), išskyrus čortų kalbą (apie 52 000), vartojamą Gvatemaloje. Huastekų kalbomis (apie 170 000) kalbama Meksikoje, kankobalių pogrupio (apie 200 000) – daugiausia Gvatemaloje, čuchių – Gvatemaloje (apie 40 000) ir Meksikoje (apie 50 000). Kičių ir mamių (mamių, kičių, kekčių, pokomų ir kitos kalbos) grupės kalbos (apie 2,6 mln.) daugiausia vartojamos Gvatemaloje, t. p. Belize ir Salvadore. Iš jukatekų grupės kalbų išsiskiria majų kalba, lingvistinėje literatūroje vadinama Jukatano pusiasalio majų kalba (apie 800 000 kalbančiųjų, daugiausia Meksikoje).
Gramatikos ypatybės
Majų kalboms būdingi glotalizuoti priebalsiai, inkorporacinė struktūra, daiktavardiniai klasifikatoriai (jų kategoriją žyminčių žodžių, pridedamų prie skaičiuojamų daiktavardžių, sistema), reliaciniai daiktavardžiai vietoj prielinksnių (pvz., žodis galva vietoj prielinksnio ant). Vyrauja ergatyvinė tranzityvinio sakinio struktūra, žodžių tvarka – tarinys–papildinys–veiksnys (VOS), dvidešimtainė skaičiavimo sistema. Majų kalbos tyrinėjamos nuo 19 amžiaus. Nacionaliniame autonominiame Meksikos universitete yra majų kalbų tyrinėjimo centras.
Raštas
16 a. uždraudus majų raštą vartojami lotyniškieji rašmenys.
481