majų kalendorius
mãjų kalendõrius, majų kalendorių sistema, kurią sudarė keli kalendoriai: colkinas, haabas, Kalendorinis ratas (derino colkino ir haabo kalendorius), baktunas. Majų kalendorius rėmėsi majų matematikos ir astronomijos žiniomis.
Colkinas
Colkino kalendorių sudarė 260 dienų. Dienos buvo įvardijamos 20 pavadinimų ir 13 skaičių. 13 dienų sudarė savaitę, 20 – mėnesį. Naudotas religinių įvykių ir kulto apeigų datoms nustatyti bei pranašavimams. Majai tikėjo, kad kiekvienai šio kalendoriaus dienai įtaką daro įvykius lemianti tam tikra dievybė. Žynys – Dienų saugotojas, remdamasis juo, pranašaudavo ateitį. Manoma, colkino kalendoriui atsirasti įtakos turėjo skaičiais 13 ir 20 dažnai atliekami matematikos veiksmai. Skaičiumi 20 rėmėsi majų dvidešimtainė skaičiavimo sistema (reiškė rankų ir kojų pirštų sumą), o 13 simbolizavo dvasių pasaulį. Pasak kitos teorijos, skaičius 260 susijęs su moters nėštumo trukme.
Haabas
Haabo kalendorius – Saulės kalendorius, kurį sudarė 18 mėnesių, turinčių 20 dienų, ir papildomas 5 dienų mėnuo metų pabaigoje, vadinamas Uajebu arba bevardėmis dienomis. Haabas buvo žemdirbystės tikslams skirtas kalendorius; jo mėnesių pavadinimai atspindėjo metų laikus, gamtos reiškinius, žemės ūkio darbus (tryliktas mėnuo makas reiškė lietingojo laikotarpio pabaigą, o keturioliktas – kankinas – sunokusius javus rudenį). Kiekviena šio kalendoriaus mėnesio diena buvo tapatinama su jos skaičiumi mėnesyje ir mėnesio pavadinimu. Dienos skaičiuotos nuo 0 dienos iki 19 dienos. Šis kalendorius buvo netikslus. Pagal jį metai turėjo 365 dienas, todėl kiekvienais metais sezonų pradžia pasislinkdavo ketvirčiu dienos. Haabo kalendoriaus metų pabaigą sudarė 5 bevardės dienos, majų manymu – pavojingiausias laikotarpis, kai išnyksta ribos tarp gyvųjų ir dvasių pasaulio ir nelieka nieko, kas sulaikytų dvasių sukeliamas nelaimes. Norėdami išvengti nelaimės majai tomis dienomis laikydavosi tam tikrų papročių, aukodavo dievybėms.
Kalendorinis ratas
Colkino ir haabo kalendoriai nebuvo skirti metams skaičiuoti. Dažniausiai pakakdavo jų deriniu nustatytos datos, nes toks pats datų derinys pasikartodavo tik kas 52 metus. Todėl šis kalendorių derinys vadintas Kalendoriniu ratu. Jo pabaiga buvo siejama su nesėkmių laikotarpiu.
Baktunas
Baktunas buvo skirtas ilgalaikiam skaičiavimui. Jį sudarė laikotarpiai, turintys 144 000 dienų (apie 400 dabartinių kalendorinių metų). Ilgalaikis skaičiavimas prasidėjo vadinamąja pradine data – 4 ahau 8 kumku (3131 pr. Kr.), kuri majams buvo jų epochos pradžia.
Planetų judėjimo ciklai
Majams buvo labai svarbus Veneros judėjimo ciklas, kurį naudojo valdovų vainikavimo tinkamam metui nustatyti, sėkmingo karo pradžiai numatyti. Jie sugebėdavo Veneros judėjimo ciklą apskaičiuoti 1–2 valandų paklaida. Svarbus buvo ir kitų planetų (Marso, Merkurijaus, Jupiterio) judėjimas. Tikėdami laiko cikliškumu majai manė, kad laikas ir įvykiai kartojasi, tad žinant praeitį galima numatyti ir ateitį.
L: A. Caso El calendario mexicanoMéxico 1958; P. Mathews The Code of Kings: The Language of Seven Sacred Maya Temples and Tombs New York 1999.
-Tzolkin; -Haab; -Baktun