mángas (Mangifera), anakardinių (Anacardiaceae) šeimos augalų gentis. Žinoma apie 70 rūšių. Mangas paplitęs Azijos atogrąžose.

indinis mangas su vaisiais

Visžalis medis. Lapai paprasti, lancetiški arba kiaušiniški, dažnai odiški. Žiedai smulkūs, vienalyčiai arba dvilyčiai, paprastai viename žiedyne būna vyriškųjų, moteriškųjų ir dvilyčių žiedų. Vaisius – sultingasis arba plaušingasis kaulavaisis. Sėkla su vienu ar keliais gemalais. Didžiausią ekonominę reikšmę turi ir plačiausiai auginamas indinis mangas (Mangifera indica). Inkstiški arba kiaušiniški iki 25 cm ilgio ir 10 cm skersmens vaisiai (vadinami mangais) su sultingu ir nedaug plaušų turinčiu kvapiu minkštimu valgomi švieži ir konservuoti, iš jų spaudžiamos sultys. Plantacijose auginami atogrąžų Azijos ir Pietų Amerikos šalyse, Meksikoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose (Floridoje). Išvesta daug veislių, vedančių įvairaus dydžio ir formų vaisius. Rečiau dėl vaisių auginami indonezinis mangas (Mangifera foetida), kvapusis mangas (Mangifera odorata), malaizinis mangas (Mangifera pajang), melsvasis mangas (Mangifera caesia).

Aukštasis mangas (Mangifera altissima) – medieninis augalas. Jo mediena naudojama baldų pramonėje ir apdailai. Miškinis mangas (Mangifera sylvatica) naudojamas Azijos šalių liaudies ir šiuolaikinėje medicinoje.

mangai

849

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką