Marco Polo (Márkas Pòlas), Marco Polo 1254Korčula (Kroatija), kitais duomenimis, Venecija 1324 01 08Venecija, Venecijos pirklys, keliautojas.

1271 su tėvu Niccolò ir dėde Matteo Polo (Venecijos pirkliais) Marco Polo išplaukė į kelionę po Aziją, kuri truko 24 metus. Pirkliai šalia prekybos tikslų dar turėjo įvykdyti jiems pavestą popiežiaus Grigaliaus X misiją mongolų didžiajam chanui Chu Bilajui. Per Mažąją Aziją, Persiją, Afganistaną, Pamyrą Polai nukeliavo į Kašgariją, iš ten vadinamuoju Šilko keliu – į Šiaurės Kiniją (dabartinė Gansu provinciją), toliau per Gobio dykumą – į Pekiną (mongoliškai Chanbalyką), kurį pasiekė 1275. Kinijoje gyveno 17 m., prekiaudami arba tarnaudami chanui Chu Bilajui. Marco Polo įgijo chano palankumą, tapo rūmų patarėju, gaudavo įvairių aukšto rango tarnybų. 3 metus buvo Jangdžou miesto (dabartinė Dziangsu provincija) valdytojas. Tarnaudamas chanui Marco Polo susipažino su kinų civilizacija, aplankė daugelį Kinijos sričių, Indiją, Indokiniją.

Marco Polo portretas (mozaika, 1867, Palazzo Doria Tursi Genujoje)

1292 gavę didžiojo chano užduotį plaukti į Persiją, Polai plaukė palei Pietų Kinijos krantus, Indokinijos pusiasalį, Sumatrą, Ceiloną, Malabaro Krantą (Indostano pusiasalis) iki Persijos krantų. Ten 1294 gavę žinią apie chano Chu Bilajaus mirtį, jie sausumos keliais per Persiją ir Armėniją nukeliavo į Trapezuntą, iš ten laivu grįžo 1295 į Veneciją.

Marco Polo dalyvavo venecijiečių kare su genujiečiais; 1297 pateko į nelaisvę.

Marco Polo kelionių knygą iliustruojanti miniatiūra (1475)

Jo pasakojimą apie keliones ir gyvenimą Kinijoje užrašė (1298–99) Rusticianas (kitas belaisvis). Marco Polo knyga kelis šimtus metų buvo svarbiausias informacijos šaltinis apie tolimus Azijos kraštus (Kiniją, Mongoliją, Indiją, Indoneziją, Iraną, Armėniją), skatino europiečius domėtis tais kraštais, turėjo įtakos didiesiems geografiniams atradimams. Marco Polo aprašomų faktų gausa, vaizduojamų reiškinių naujovė dar ilgai kėlė abejonių jų autentiškumu; tuo metu daugelis žmonių jo informaciją laikė prasimanymu, fantazija. Marco Polo kūrinys viduriniais amžiais buvo perrašomas, o nuo 15 a. spausdinamas įvairiomis kalbomis, įvairiais pavadinimais ir daug prisidėjo prie geografijos ir kartografijos raidos 14–15 amžiuje.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką