masajai
masajų kaimo moterys ir vaikai (Tanzanija, 2004)
masajų būstas (Tanzanija)
masãjai (savivardžiai il maasai, il masai), maasãjai, Afrikos tauta. Gyvena Kenijoje, Tanzanijoje. 21 a. pradžioje iš viso buvo apie 0,9 mln. masajų. Klajokliai. Tanzanijos valdžia stengiasi priversti masajus gyventi sėsliai.
Kaba maa kalba, suahelių kalba, anglų kalba.
Tikintieji – animistai.
Gyvensena
masajų kaimas netoli Arushos (Tanzanija)
masajai šoka šuolio šokį (Kenija)
Masajų gentį sudaro 5 pagrindiniai klanai. Kai kurie jų verčiasi neprestižine laikoma žemdirbyste (moliūgai, kukurūzai, daržovės).
Svarbiausias verslas – klajoklinė gyvulininkystė (asilai, karvės, ožkos, avys). Amatai: kalvystė (ietys, peiliai), drabužių ir skydų iš odų siuvimas, juvelyrinių kaklo papuošalų iš spalvoto stiklo karoliukų gamyba, dirbiniai iš ragų ir kanopų (muzikiniai instrumentai, tabokinės, indai).
Su gretimomis žemdirbių gentimis masajai prekiauja natūralių mainų būdu.
Išliko amžiaus grupės, iniciacijos (oficialiai valdžios draudžiamos). 12–14 metų berniukai po iniciacijos sudaro karių (vadinamieji moranai; gano gyvulius, anksčiau grobdavo juos iš gretimų genčių) būrius. Kariai gyvena savanoje nuo 1 iki 15 metų. Vyrai ištvermę ir miklumą rodo šuolio šokiu, t. y. stengiasi vienoje vietoje nesulenkdami kelių iššokti kuo aukščiau.
Iki 1918 bendruomenę valdė seniūnų taryba, didelę reikšmę turėjo klanų vadai ir ceremonijų seniūnai (vėliau tapo politiniais ir religiniais vadais). Vyriausiojo genties vado – leibono – valdžia buvo sakralizuota. Nors 1918 Didžiosios Britanijos kolonijinė administracija oficialiai genčių vadų valdžią panaikino, ši išliko iki 21 a. pradžios.
Dalis berniukų iniciacijos papročių (sumedžioti ietimi liūtą; įkurti kaimą ir jame gyventi kelerius metus), mergaičių iniciacijų, kitų ritualų dėl objektyvių priežasčių nyksta.
Istorija
Masajų kilmė siejama su 15 a. nilotų genčių migracija iš Nilo žemumų Sudane į Kenijos pietvakarius. 20 a. anglų kolonistų buvo išstumti į dabartinį Kenijos–Tanzanijos pasienį.