Maskvõs derýbos, 1939 04–08 Maskvoje vykusios Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir SSRS derybos dėl savitarpio pagalbos sutarties sudarymo. Jas paskatino vis stiprėjantis nacių Vokietijos agresijos Europoje pavojus, Italijos, Japonijos ir Vokietijos suartėjimas.

1939 04 17 SSRS vyriausybė pasiūlė Didžiajai Britanijai ir Prancūzijai sudaryti trišalę sutartį, kurioje būtų numatytos karinės garantijos visoms Vidurio Rytų Europos valstybėms (nuo Rumunijos iki Baltijos šalių). Kartu abi pusės, siekdamos išsiderėti kuo geresnes sąlygas, neatsisakė derybų ir su Vokietija. Tą pačią dieną (04 17) SSRS ambasadorius Vokietijoje informavo jos vyriausybę, kad, nepaisant ideologinių skirtumų, SSRS nori su Vokietija užmegzti kuo artimesnius ryšius. 1939 05 Vokietijos vyriausybė, rengdamasi karui su Lenkija, įsakė savo ambasadoriui Maskvoje rengtis deryboms su SSRS.

Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos vyriausybės, siekdamos užkirsti kelią SSRS ir Vokietijos suartėjimui, Maskvos derybas užtęsė ir kartu siekė išsiaiškinti tikruosius Vokietijos ketinimus; 1939 06–08 Vokietija per Londono derybas, siūlydama drauge perdalyti pasaulį, bandė sudaryti sąjungą ir su Didžiąja Britanija.

SSRS buvo svarbu, kad Baltijos šalys nepatektų į Vokietijos įtakos sferą, ir turėti galimybę prasidėjus karui su Vokietija savo kariuomenę permesti per Lenkijos ir Rumunijos teritorijas (SSRS ir Vokietija bendros sienos neturėjo). Didžioji Britanija ir Prancūzija vengė spręsti šiuos klausimus; Lenkija kategoriškai atmetė bet kokio susitarimo, numatančio SSRS kariuomenės buvimą jos teritorijoje, galimybę. 1939 08 į Maskvą atvykusios Prancūzijos ir ypač Didžiosios Britanijos karinės delegacijos neturėjo įgaliojimų spręsti konkrečių klausimų: dėl galimybės karo atveju SSRS kariuomenei pereiti per Baltijos valstybių, Lenkijos ir Rumunijos teritorijas, dėl kiekvienos iš kariaujančių pusių kareivių ir karo technikos apimties.

1939 08 21 SSRS Maskvos derybas nukėlė vėlesniam laikui; jos vyriausybė nusprendė su Vokietija sudaryti nepuolimo ir Vidurio Rytų Europos pasidalijimo į įtakos sferas sutartį. 08 23 SSRS ir Vokietija pasirašė nepuolimo ir bendradarbiavimo sutartį (Molotovo–Ribbentropo paktas); Maskvos derybos žlugo.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką