Maskvõs pasitarmai, 1941, 1943 ir 1945 Maskvoje vykę Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir SSRS atstovų pasitarimai dėl bendradarbiavimo per II pasaulinį karą ir pokario metais.

1941 pasitarimas

1941 09 29–10 01 pasitarime Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir SSRS atstovai priėmė protokolą dėl abipusio tiekimo 1941 10 01–1942 06 01.

1943 pasitarimas

1943 10 19–30 pasitarime Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir SSRS atstovai priėmė šiuos dokumentus: deklaraciją visuotinio saugumo klausimu (ją pasirašė ir Kinijos atstovas), kuria šalys įsipareigojo kariauti iki Ašies valstybių besąlygės kapituliacijos, o karui pasibaigus – siekti bendromis pastangomis garantuoti taiką ir saugumą, tuo tikslu įkurti tarptautinę organizaciją, savo karines pajėgas kitų valstybių teritorijose naudoti tik po bendrų konsultacijų ir šios deklaracijos numatytiems tikslams įgyvendinti, siekdamos reguliuoti ginkluotę bendradarbiauti viena su kita ir kitomis valstybėmis; deklaraciją dėl Italijos – numatyta atkurti Italijoje demokratinę santvarką ir sudaryti Konsultacinę Italijos reikalų tarybą; deklaraciją dėl Austrijos – atkurti Austrijos nepriklausomybę. Nutarta sudaryti Europos konsultacinę komisiją, kuri turėjo parengti kapituliacijos sąlygas su priešo šalimis. SSRS, pripažįstančios generolą Ch. de Gaulle’į visų prancūzų atstovu, iniciatyva buvo atsisakyta projekto išvaduotos Prancūzijos teritorijos valdymą perduoti Sąjungininkų karinei vadovybei. Be to, buvo priimta deklaracija dėl nacių atsakomybės už padarytus nusikaltimus, kuri vėliau tapo teisiniu pagrindu persekioti ir teisti karo nusikaltėlius.

1945 pasitarimas

1945 12 16–26 pasitarime Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų ir SSRS atstovai svarstė taikos Europoje ir Tolimuosiuose Rytuose klausimus. Pasitarimas suderino taikos sutarčių su Bulgarija, Italija, Rumunija, Suomija ir Vengrija parengimo procedūrą. Sąjungininkai susitarė sudaryti Tolimųjų Rytų komisiją ir Sąjunginę Japonijos reikalų tarybą. Korėjos klausimu numatyta sudaryti Korėjos laikinąją demokratinę vyriausybę ir skirti jai Didžiosios Britanijos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Kinijos ir SSRS globą 5 metų laikotarpiui. Susitarta nesikišti į Kinijos vidaus reikalus, siekti šalies suvienijimo ir demokratėjimo. Susitarta įkurti Jungtinių Tautų Atominės energijos kontrolės komisiją.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką