materialinis skatinimas

materiãlinis skãtinimas, organizacijos darbuotojų motyvavimas piniginėmis ir kitomis priemonėmis, turinčiomis materialinę vertę ir tenkinančiomis materialinius darbuotojų poreikius. Materialinio skatinimo taikymo svarbiausi tikslai – didinti darbo našumą, gerinti produkcijos ir paslaugų kokybę, organizacijos įvaizdį, skatinti efektyviai ir taupiai naudoti įrangą ir kitas darbo priemones, ugdyti darbuotojų lojalumą organizacijai. Piniginis materialinis skatinimas yra darbo užmokesčio didinimas, darbo užmokesčio įvairūs priedai (dažniausiai skaičiuojami procentais nuo pareiginės algos arba nuo darbo rezultatų, pavyzdžiui, pagamintos produkcijos, sudarytų sandorių vertės), premijos, priemokos, tantjemos ir kitos piniginės išmokos. Skatinamosios piniginės išmokos mokamos už gerus darbuotojo, padalinio arba visos organizacijos darbo rezultatus, darbo stažą ir kvalifikaciją, papildomą darbo krūvį, atliktas vienkartines ypatingos svarbos užduotis, taip pat švenčių, gyvenimo ir darbo metų jubiliejinių sukakčių proga. Pasitaiko ir nelegalių piniginio materialinio skatinimo atvejų (pavyzdžiui, mokamas neapmokestinamas atlyginimas vadinamuosiuose vokeliuose). Nepiniginio materialinio skatinimo formos – galimybė naudotis tarnybiniu būstu, automobiliu, mobiliuoju telefonu, nešiojamuoju kompiuteriu, paskolos, studijų ir kvalifikacijos kėlimo finansavimas, gyvybės ir sveikatos draudimas, įmokos į pensijų fondus organizacijos lėšomis, transporto, kanceliarinių ir reprezentacinių išlaidų kompensavimas, pigesnis maitinimas valgyklose ir bufetuose, organizacijų išlaikomos mokyklos ir vaikų priežiūros įstaigos, nemokami renginiai, abonementai, kelionės, šventinės dovanos ir kita; tai ne tik skatina darbuotojus, bet ir padeda skleisti organizacijos vertybes, formuoti darnų kolektyvą (ypač organizuojant bendras šventes, išvykas, kvalifikacijos kėlimo kursus ir kita), todėl dažniausiai taip skatinami ne tik geriausių rezultatų pasiekę darbuotojai, bet ir visas organizacijos kolektyvas. Verslo organizacijose populiarėja materialinis skatinimas per darbuotojų dalyvavimą pelnuose, mokant jiems premijas iš pelno arba suteikiant vadinamąsias darbuotojų akcijas, už kurias jie gauna dividendus.

Materialiniam skatinimui priešingos yra materialinės nuobaudos už prastus darbo rezultatus ar darbo drausmės pažeidimus (darbo užmokesčio mažinimas, baudos).

Kartu su materialiniu svarbus ir moralinis skatinimas – pagyrimas, padėka, psichologinis palaikymas, paaukštinimas, naujų idėjų vertinimas ir kitos paskatos, teikiančios darbuotojams moralinį pasitenkinimą.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką