Liubavskij Matvej (Matvejus Liubãvskis) 1860 08 13Bolšije Možarai (Riazanės sr.) 1936 11 22Ufa, rusų istorikas. SSRS mokslų akademijos narys (1929). Kauno universiteto garbės dr. (1932).

Išsilavinimas ir veikla

1882 baigė Maskvos universitetą. 1901–17 Maskvos universiteto profesorius (tarp jo mokinių – I. Jonynas), 1911–17 rektorius. 1913–29 Rusijos istorijos ir senienų draugijos pirmininkas. Dirbdamas Rusijos teisingumo ministerijos archyve tyrė Lietuvos Metriką. Nagrinėjo slavų, ypač Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK; vadino Lietuvių ir rusų valstybe) iki 16 a. pabaigos istoriją. Pirmasis gausiai panaudojo Lietuvos Metrikos medžiagą ir pirmasis iš rusų istorikų taip plačiai ir nuodugniai tyrė LDK istoriją. Mirė tremtyje.

Matvej Liubavskij

Publikacijos

Parašė apie 200 veikalų. Veikale Lietuvių ir rusų valstybės sritinis suskirstymas ir vietinis valdymas iki išleidžiant pirmąjį Lietuvos Statutą (Oblastnoe delenie i mestnoe upravlenie Litovsko‑russkogo gosudarstva ko vremeni izdanija pervogo Litovskogo Statuta 1892) pirmasis plačiau ėmė tirti LDK valstiečių teisinę, socialinę ir ekonominę padėtį, išsamiai nagrinėjo šios kunigaikštystės politinę geografiją; pasak M. Liubavskio, feodaliniai santykiai buvo tik diduomenėje.

Veikale Lietuvių ir rusų seimas (Litovsko‑russkij sejm 1900) pateikta bajorų luomo teisių ir privilegijų raida, jo ekonominis ir politinis įsigalėjimas; šio proceso M. Liubavskis nesiejo su žemėvalda. LDK visuomeninės ir politinės santvarkos analizė apibendrinta monografijoje Lietuvių ir rusų valstybės iki Liublino unijos istorijos apybraiža (Očerk istorii Litovsko‑russkogo gosudarstva do Ljublinskoj unii vključitel′no 1910; su šios kunigaikštystės žemėlapiu); lietuviškas veikalo vertimas (J. Sondeckio), tik be priedų, yra Lietuvos istorija ligi Liublino unijos (2 dalys 1920–22).

Iš Lietuvos Metrikoje esančio LDK kariuomenės 1528 m. sąrašo padarė išvadą, kad dar 16 a. šioje kunigaikštystėje vyravo Lietuvos karinė jėga. Pačią LDK laikė tiesioginiu Kijevo Rusios tęsiniu. Dėl valstybinės mokyklos įtakos M. Liubavskis perdėjo įstatymų ir teisės institucijų reikšmę valstybei. Paskutinės jo studijos apie Lietuvą ir rytų slavus 12–13 a., Mykolą Lietuvį (16 a.) buvo išspausdintos 1929 baltarusių kalba Baltarusijoje. Feodalizmą laikė politiniu reiškiniu.

-Matvej Liubavskij; -Matvejus Liubavskis

1101

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką