Mažoji Azija
Mažóji Ãzija, Anatòlijos pùsiasalis, vakariausia Azijos dalis, įsiterpusi tarp Viduržemio, Egėjo, Marmuro ir Juodosios jūros. Bosforas, Marmuro jūra ir Dardanelai skiria Mažąją Aziją nuo Europos (Balkanų pusiasalio). Per Bosforą nutiesti 3 tiltai (1973, 1570 m ilgio, 1988 ir 1997). Pusiasalio rytinė (sutartinė) riba eina į šiaurės rytus nuo Viduržemio jūros İskenderuno įlankos iki Juodosios jūros prie Trabzono (40° rytų ilgumos). Pusiasalis sudaro daugiau kaip 1/2 Turkijos teritorijos; plotas apie 500 000 km2, ilgis (iš vakarų į rytus) apie 1000 km, plotis 400–600 kilometrų.
Šiauriniai ir pietiniai krantai daugiausia lygūs, vakariniai ir pietvakariniai – labai vingiuoti, daug pusiasalių (Kocaeli, Bigos, Çeşmės, Bodrumo, Resadiyės, Likijos). Didžiausia įlanka – Antalijos – yra prie pietinio kranto. Šiaurinio kranto didžiausios įlankos – Sinopo ir Samsuno, vakarinių ir pietvakarinių krantų – İzmito, Gemliko, Erdeko, Edremito, Candarho, İzmiro, Kuşadası, Mandalayos, Gökovos, Fethiyės.
Pajūriuose ir prie didžiųjų upių žemupių – žemumos. Didesnę pusiasalio dalį užima Mažosios Azijos kalnynas, rytuose pereinantis į Armėnijos kalnyną. Kalnyno vidurinėje dalyje yra Anatolijos plokščiakalnis; didžiausias aukštis 3916 m (Erciyeso ugnikalnis), dažniausias 800–1500 metrų. Šiauriniame pakraštyje – Ponto kalnai, pietiniame – Tauro kalnų sistema. Kalnyno vakarinėje dalyje tarp kalnagūbrių – tektoninės įdubos. Dažni žemės drebėjimai. Mažosios Azijos klimatas subtropinis, pajūriuose mediteraninis, vidurinėje dalyje žemyninis. Upės nevandeningos, jų vandens lygis labai svyruoja. Didžiausios upės: Kızıl Irmakas, Sakarya (įteka į Juodąją jūrą), Didysis Menderesas, Gedizas (į Egėjo jūrą), Seyhanas, Ceyhanas (į Viduržemio jūrą). Pusiasalio vidurinėje dalyje yra nenuotaki sritis, upės teka į druskingus reliktinius arba į tektoninius ežerus. Didžiausi ežerai: Tuzas, Beyşehiras, Eğridiras, Burduras.
Mažosios Azijos vidurinės dalies kraštovaizdis (Anatolijos plokščiakalnis)
Mažosios Azijos pakrantėse auga makijos sąžalynai, pakrančių kalnuose – bukų ir ąžuolų, spygliuočių miškai, vidinėje dalyje – stepių ir pusdykumių augalija. Drėkinamoji ir bogarinė žemdirbystė. Auginama javai, vilnamedžiai, alyvmedžiai, vynmedžiai, bananai, tabakai, saulėgrąžos, didieji lazdynai, bulvės. Kasama chromo rūda.
Didžiausi miestai: Ankara, Stambulas, İzmiras, Adana, Bursa, Konija. Viduržemio jūros pakrantėse – kurortai. Turizmas.
Hierapolio‑Pamukkalės, Göremės, Nemrut Gağı nacionaliniai parkai – pasaulio paveldo vertybės.
3021