mejòzė (gr. meiōsis – sumažėjimas), eukariotų ląstelių dalijimosi būdas, po kurio chromosomų skaičius sumažėja perpus, tampa haploidinis ir tolygiai dėsningai paskirstomos homologinės chromosomos. Žmogaus ir daugelio gyvūnų mejozė vyksta susidarant lytinėms ląstelėms, augalų – dažniausiai prieš susidarant sporoms, dumblių ir grybų – labai įvairiai. Mejozė lemia kartų kaitą, perėjimą iš diploido į haploidą. Pagal laiką, kurioje gyvenimo ciklo dalyje vyksta, mejozė skirstoma į zigotinę (vyksta iš karto susiliejus lytinėms ląstelėms), sporinę ir gametinę (po kurios susidaro lytinės ląstelės). Dėl mejozės ląstelėse susidaro viengubas (haploidinis) chromosomų skaičius (kitos organizmo ląstelės turi dvigubą – diploidinį – chromosomų skaičių).

Mejozė susideda iš dviejų ląstelės dalijimųsi. Pirmajam (redukciniam) ląstelės dalijimuisi būdinga ilga profazė, per kurią homologinės chromosomos susijungia poromis ir apsikeičia paveldimumo medžiaga. Profazė susideda iš 5 stadijų. Leptotenos stadijos chromosomos būna plonos. Zigotenos stadijos chromosomos suartėja poromis ir susijungia (konjuguoja); vienõs homologinės chromosomos dalis susijungia su tokia pat kitos homologinės chromosomos dalimi. Procesas vyksta labai tiksliai. Kai vienoje iš chromosomų įvyksta chromosomų mutacija, viena iš haploidinių chromosomų padaro kilpą (kartais labai sudėtingą), kad visos homologinių chromosomų dalys tiksliai sutaptų. Pachitenos stadijos chromosomos sutrumpėja ir sustorėja. Kiekviena iš homologinių chromosomų yra padvigubėjusi, iš dviejų chromatidžių, tai matyti net optiniu mikroskopu. Diplotenos stadijos kiekvienos chromosomų poros homologinės chromosomos pradeda atsiskirti viena nuo kitos, bet susikryžiavimo vietoje (chiazmoje) dar būna susijungusios. Diakinezės stadijos chromosomos toliau trumpėja ir storėja, tarpinės chiazmos išnyksta ir homologinės chromosomos lieka susijungusios tik galais.

mejozės schema: 1 – leptotena, 2 – zigotena, 3 – pachitena, 4 – diakinezė, 5 – I metafazė, 6 – I anafazė, 7 – I telofazė, 8 – II metafazė, 9 – II anafazė, 10 – II telofazė

Po profazės vyksta I metafazė: chromosomos išsidėsto pusiaujo plokštumoje taip, kad achromatinės versptės siūlai iš vieno poliaus prisitvirtina prie vienos homologinės chromosomos (centromeros), o iš kito poliaus – prie kitos nehomologinės chromosomos (centromeros); I anafazėje jos tempiamos į priešingus polius ir per I telofazę tuose poliuose koncentruojasi. Jau po pirmojo mejozės dalijimosi matyti, kad dukteriniuose branduoliuose chromosomų skaičius sumažėjo perpus: iš kiekvienos poros išliko tik po vieną homologinę chromosomą. Po telofazės būna trumpa interfazė (stadija tarp dviejų pasidalijimų) ir prasideda antrasis ląstelės dalijimasis, panašus į mitozę. Per antrąjį mejozės dalijimąsi deoksiribonukleorūgšties (DNR) sintezė nevyksta. Taisyklingai paskirstomos per pirmąjį dalijimąsi susidariusios dukterinės chromatidės. Chromosomos vėl išsidėsto pusiaujo plokštumoje, susidaro achromatinė verpstė (II metafazė), kiekvienos chromosomos chromatidės atsiskiria ir keliauja į priešingus ląstelės polius (II anafazė). II telofazėje chromatidės jau vadinamos chromosomomis. Po abiejų pasidalijimų susidaro 4 ląstelės su haploidiniu chromosomų skaičiumi (pav.). Įvairių rūšių organizmų mejozė trunka nevienodai, pvz., kviečių 24 h, pelių 11–14 h, žmogaus 24 paras. Mejozė vyksta labai sudėtingai, dalyvauja daug įvairių baltymų, dar ne visi veiksniai ištirti. Leptotenoje atsiranda dvigrandžiai DNR trūkiai, o pachitenoje ir diplotenoje tarp DNR molekulių atsiranda vadinamosios Holliday jungtys, vyksta pasikeitimas homologinėmis dalimis, krosingoveris, geno konversija arba homologinės chromosomos išlieka tų pačių DNR nukleotidų sekų. Dvigrandžiai DNR trūkiai ir Holliday jungtys yra būtini mejozės etapai. Sutrikus šiems etapams netaisyklingai paskirstomos homologinės chromosomos, dėl to atsiranda heteroploidija, kuri yra viena iš chromosominių ligų (pvz., Downo liga) priežasčių. Mejozė yra ir genomų kontrolės būdas. Daugelis chromosomų pokyčių (ypač didesnių) dėl mejozės pašalinami, nes susidaro negyvybingos, genetiškai nesubalansuotos haploidinės ląstelės arba mejozė visiškai nevyksta.

3163

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką