Mendelio dėsniai
Meñdelio dsniai, augalų hibridų požymių paveldėjimo dėsniai. Teigia, kad paveldimumo vienetai (genai) yra individualūs, diskretiški ir, organizmams kryžminantis, nesusilieja ir neišnyksta. Dėsnių yra trys: dominavimo, skilimo ir nepriklausomo požymių paveldėjimo.
Dominavimo dėsnis
Dominavimo, arba pirmosios hibridų kartos vienodumo, dėsnis teigia, kad sukryžminus individus, kurie vienas nuo kito skiriasi tik viena kontrastinių požymių pora (pvz., geltonsėklius žirnius su žaliasėkliais), visuose I kartos hibriduose reiškiasi tik vieno iš tėvų požymis (pvz., geltona sėklų spalva; dominavimas).
Skilimo dėsnis
Pagal skilimo, arba gametų grynumo, dėsnį, sukryžminus I kartos hibridus (pvz., geltonsėklius žirnius) vienus su kitais, 3/4 visų II kartos palikuonių paveldi I kartoje dominavusį požymį (geltoną sėklų spalvą), o 1/4 palikuonių – recesyvųjį (žalią sėklų spalvą). Hibridai pagal požymius pasiskirsto santykiu 3:1.
Nepriklausomo požymių paveldėjimo dėsnis
Nepriklausomo požymių paveldėjimo, arba genų savarankiškumo, dėsnis teigia, kad kontrastinių požymių skirtingas poras hibridai paveldi nepriklausomai vieną nuo kitos, jeigu jas lemiantys genai yra ne toje pačioje chromosomoje. Sukryžminus individus, kurie vienas nuo kito skiriasi 2 kontrastiniais požymiais (pvz., žirnius, kurių sėklos žalios ir raukšlėtos), 9/16 II kartos hibridų paveldi abu I kartoje dominavusius požymius (jų sėklos geltonos ir lygios), 3/16 – vieną dominavusį ir vieną recesyvųjį požymį (jų sėklos geltonos ir raukšlėtos), 3/16 – kitą dominavusį ir kitą recesyvųjį požymį (jų sėklos lygios ir žalios), 1/16 abu buvusius recesyviuosius požymius (jų sėklos žalios ir raukšlėtos). Šiuo atveju hibridai pagal požymius pasiskirsto santykiu 9:3:3:1.
Mendelio dėsniai. Nepriklausomas dviejų porų požymių (sėklų spalvos ir formos) paveldėjimas žirniuose: A – geltonos sėklos (dominuojantysis požymis), a – žalios sėklos (recesyvusis požymis); B – lygios sėklos (dominuojantysis požymis), b – raukšlėtos sėklos (recesyvusis požymis); P – pirminės sėklos; F1 – I kartos hibridai, F2 – II kartos hibridai (hibridai pasiskirstę į grupes santykiu 9:3:1)
Istorija
Šiuos dėsnius 1865 atrado ir suformulavo G. J. Mendelis (Čekija). Iš naujo Mendelio dėsnius 1900 atrado ir patvirtino H. de Vriesas (Nyderlandai), C. E. Corrensas (Vokietija) ir E. Tschermakas (Austrija).