Mesènijos kara, Spartos ir Mesenijos karai. Kilo dėl archajiniu laikotarpiu (apie 776–500 pr. Kr.) Spartos vykdytos ekspansinės politikos.

I Mesenijos karas (8 a. pr. Kr. antra pusė)

Prasidėjo Spartos karaliaus Teleklo kariuomenei įsiveržus į Mesenijos Steniklaro lygumą (Mesenijos valdovų tėvonija). Karą baigė karalius Euripontidas Teopompas. Užkariauta Mesenijos teritorija buvo suskirstyta į sklypus (klerus) ir išdalyta spartiatams, nepabėgę meseniečiai tapo helotais. Mesenijos valdovų rūmai Itomėje buvo sugriauti. Karo pabaigoje įvyko vadinamųjų partenijų (nevisateisių piliečių, kurie negavo žemės) sukilimas Amiklose. Partenijai, spartiatų nugalėti ir ištremti, dabartinėje Pietryčių Italijoje įkūrė Tarento koloniją; tai buvo vienintelė archajiniu laikotarpiu išeivių iš Spartos įkurta gyvenvietė.

II Mesenijos karas (7 a. pr. Kr. antra pusė)

Taip vadinamas meseniečių sukilimas prieš Spartą, kurį paskatino spartiečių kariuomenės pralaimėjimas Hisijose ir Argolidėje. Sukilimui vadovavo Aristomenas. Sukilimas vyko daug metų ir sukėlė Spartoje politinę krizę. Spartą palaikė Samas, Elidė, Korintas, Leprėjas, Nauplijas, Meseniją – Arkadija, Sikionas, Argas, Pisa, kai kurie Elidės poliai. Mesenija pralaimėjo ir buvo prijungta prie Spartos, dalis jos žemių atiduota perioikams, kita dalis padalyta į klerus piliečiams. Dauguma meseniečių pabėgo ir įsikūrė Pietų Arkadijoje ir Sicilijos Zanklėje (dabar Messina).

III Mesenijos karas (464–459 pr. Kr.)

Taip vadinamas helotų sukilimas prieš Spartą. Iš pradžių vyko Lakonijoje, vėliau – Mesenijoje. Sukilimą paskatino 464 pr. Kr. Lakonijoje kilęs žemės drebėjimas (požeminių smūgių buvo ir vėliau). Sukilėliai įsikūrė Itomės kalne ir iš ten rengė žygius prieš Spartą (helotų kariuomenė 464 buvo priartėjusi net prie Spartos miesto). 463 Sparta pradėjo Itomės apsiaustį; tuo metu Spartai buvo susiklosčiusios labai nepalankios aplinkybės; ji ne kartą kreipėsi pagalbos į Atėnus, Aiginą, Mantinėją ir kitus graikų polius. Sukilėliai, negalėdami laimėti, 459 pasidavė ir gavo teisę iš Peloponeso išvykti (apsigyveno Naupakte, Lokridėje).

879

Mesenijos karas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką