Mesopotãmijos raštijà, ketvirto tūkstantmečio prieš Kristų–pirmo tūkstantmečio po Kristaus šumerų, babiloniečių ir asirų raštija šumerų, akadų, semitų, aramėjų kalbomis. Ketvirto tūkstantmečio pabaigoje–trečio tūkstantmečio prieš Kristų pradžioje šumerai iš piktografinio rašto sukūrė dantiraštį. Daugiausiai dantiraščiu parašytų molio plytelių išlikę iš antro tūkstantmečio prieš Kristų. 1849–54 per archeologinius kasinėjimus Ninevijoje rasta daugiau kaip 20 000 Ašurbanipalo bibliotekos (7 a. pr. Kr.) molio plytelių (saugoma Britų muziejuje Londone). Buvo rašomi religiniai, filologiniai, filosofiniai, medicinos, teisės, astronomijos ir kitų mokslų tekstai. Parašyta epinių pasakojimų, mitų apie pasaulio sukūrimą. Tekstai anoniminiai. Daugelio rasta tik fragmentų.

Iš antro tūkstantmečio prieš Kristų akadų kalba išliko literatūros, religinių, teisės rašytinių paminklų, kai kurie perrašyti iš šumerų kalbos. Tuo laikotarpiu susiklostė grožinė literatūra. Žymiausi epai – Gilgamešo epas, Enuma eliš (antras tūkstantmetis prieš Kristų) apie babiloniečių dievą Marduką. Svarbus antro tūkstantmečio prieš Kristų raštijos paminklas – 2 m aukščio bazalto stulpe dantiraščiu iškaltas Hamurapio įstatymų rinkinys. Babilonijos laikotarpio dauguma epų, mitų, ritualinės poezijos kūrinių buvo perrašoma iš šumerų raštijos. Dalis Babilonijos raštų žinomi iš asiriškų nuorašų. Babilonijoje ir Asirijoje rasta epistolinių raštų – asmeninių laiškų, prekių pristatymo dokumentų, sutarčių, laiškų apie karaliams ar jų giminaičiams pranešamus politinius įvykius ir kita, nemažai astronomijos ir astrologijos raštų, tekstų apie magiją (1930 Mari mieste, dabartinė Sirija, rasta daugiau kaip 23 000 molio plytelių).

4 a. pr. Kr. Mesopotamijos raštija patyrė graikų kultūros įtaką. Tuo metu vyravo aramėjų kalba, bet buvo rašoma ir senovės graikų kalba. Žymiausi autoriai – Babilonijos dvasininkas Berosas (3 a. pr. Kr.), parašęs istoriją Babilonija (Babyloniaca apie 290–278 pr. Kr.), Apolodoras (1 a. pr. Kr.) iš Artemito (netoli Seleukijos), jis senovės graikų kalba parašė Partų karalystės istoriją.

-Mesopotamija

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką