mėsõs prãmonė, maisto pramonės šaka, kurios įmonės skerdžia gyvulius ir paukščius, gamina įvairius mėsos produktus, dešras, mėsos konservus, pusgaminius, kitus kulinarijos gaminius, taip pat pramoniniu būdu perdirba subproduktus.

Mėsos pramonė pasaulyje

2021 pasaulyje pagaminta daugiau kaip 357 mln. tonų mėsos, daugiausia pagamino Kinija, Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV), Brazilija, Rusija, Indija, Meksika, Ispanija, Vokietija, Argentina (1 lentelė). Jautienos ir veršienos pasaulyje daugiausia gamina JAV, Argentina, Brazilija ir Indija, avienos – Pakistanas, Indija, Australija ir Naujoji Zelandija, kiaulienos – JAV, Vokietija, Prancūzija, paukštienos – JAV, Brazilija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė.

9

2019 kiaulienos daugiausia eksportavo Kinija, Airija, Nyderlandai, Vokietija, Danija, JAV, Belgija, Prancūzija. Jautienos daugiausia eksportavo Indija, Australija, JAV ir Brazilija – jų bendras eksportas sudarė 66 % pasaulio jautienos eksporto. Šviežios vištienos daugiausia eksportavo Nyderlandai, Lenkija, Belgija, JAV, Vokietija, Kinija, Prancūzija, Baltarusija – jų bendras eksportas sudarė 75,5 % pasaulio šviežios vištienos eksporto. Šaldytos vištienos pasaulyje eksportuota apie 2,5 karto daugiau. Mėsą ir jos produktus eksportuojančių šalių mėsos eksporte vyravo, pvz., JAV – jautiena, Meksikos – kiauliena, Kinijos – aviena, Vietnamo – jautiena, aviena ir kiauliena, Lietuvos – kiauliena.

mėsos gaminiai parduotuvėje

Istorija

Jautienos ir avienos pramoninė gamyba pasaulyje 1990–2004 kasmet didėjo vidutiniškai po 1 %, kiaulienos – po 3 %, paukštienos – po 4 %. Jungtinių Tautų duomenimis, 2004 pasaulyje buvo pagaminta daugiau kaip 39,5 mln. tonų šviežios jautienos ir veršienos (2 lentelė), apie 4,6 mln. tonų šviežios avienos (3 lentelė), apie 36,9 mln. tonų šviežios kiaulienos (4 lentelė), daugiau kaip 46,3 mln. tonų šviežios paukštienos (5 lentelė), daugiau kaip 3,5 mln. tonų bekono, kumpio ir kitos džiovintos, sūdytos ar rūkytos kiaulienos (6 lentelė). Jautienos ir veršienos pasaulyje daugiausia gamino JAV, Argentina, Brazilija ir Indija, avienos – Pakistanas, Indija, Australija ir Naujoji Zelandija, kiaulienos – JAV, Vokietija, Prancūzija, paukštienos – JAV, Brazilija, Prancūzija, Jungtinė Karalystė.

1

2

3

4

5

Mėsos ir jos produktų gamyba pasaulyje 1961–2021 parodyta 7 lentelėje.

10

Mėsos pramonė Lietuvoje

Klaipėdos mėsos kombinato ceche (1972, fotografas Bernardas Aleknavičius; © Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka)

Lietuvos mėsos pramonės pradžia siejama su mažų skerdyklų, dešrinių, mėsos gaminių rūkyklų atsiradimu miestuose 19 amžiuje. Pirmasis mėsos pramonės fabrikas pradėjo veikti 19 a. pabaigoje Klaipėdoje. Po Pirmojo pasaulinio karo bendrovė Maistas įkūrė keletą modernių mėsos fabrikų su šaldytuvais, konservų ir dešrų cechais: Kaune (1923), Panevėžyje (1931), Tauragėje (1932), Šiauliuose (1933). Buvo rekonstruotas ir išplėstas Klaipėdos mėsos fabrikas. Kiekviena šių įmonių per parą galėjo apdoroti vidutiniškai po 400–500 bekonų. 1935 viduryje Lietuvoje veikė 20 mėsos ir mėsos produktų gamybos įmonių, turinčių penkis ir daugiau darbuotojų, jose iš viso dirbo apie 1020 darbininkų. Mėsos fabrikų produkcija daugiausia buvo eksportuojama. Eksporto pagrindinės šalys 20 a. 4 dešimtmetyje: Didžioji Britanija (bekonas), Vokietija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Belgija, Švedija (8 lentelė). Vietos poreikius tenkino nedidelės skerdyklos ir dešrinės.

6

Po Antrojo pasaulinio karo atstatytos per karą apgriautos mėsos pramonės įmonės, pastatyta naujų. SSRS okupacijos metais veikė 8 mėsos kombinatai: Alytuje (pastatytas 1972), Kaune, Klaipėdoje (1966), Panevėžyje, Šiauliuose, Tauragėje, Utenoje (1976), Vilniuje (1958). Lietuvos gyventojams buvo parduodama tik dalis mėsos pramonės produkcijos. Didžioji dalis mėsos produktų buvo tiekiama SSRS sostinei Maskvai.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę neliko privalomo mėsos tiekimo Rusijai, buvo ieškoma naujų rinkų lietuviškai mėsos produkcijai, padidėjo importuojamos mėsos pasiūla. Dėl šių ir kitų (pavyzdžiui, sumažėjusios vidaus paklausos) priežasčių mėsos pramoninė gamyba 1995, palyginti su 1990, sumažėjo 4,6 karto: galvijienos – 3,8, kiaulienos – 6,3, paukštienos – 2,8 karto (9 lentelė). Steigėsi naujos mėsos pramonės bendrovės, kai kurios įsikūrė senųjų kombinatų bazėje (pavyzdžiui, Utenos). 2006 eksportuota 21 717 tonų jautienos (į Rusiją – 8968 tonos, Nyderlandus – 4462 tonos, Italiją – 2048 tonos, Vokietiją – 1679 tonos) ir tik 1241 tona kiaulienos (importuota net 29 154 tonos, daugiausia iš Lenkijos). 2008 viduryje Lietuvoje veikė apie 180 mėsos perdirbimo įmonių (daugiausia uždarųjų akcinių bendrovių ir individualiųjų įmonių).

Alytaus mėsos fabriko darbuotojas prie fasavimo linijos (1986; fotografas Zenonas Bulgakovas, © Lietuvos fotomenininkų sąjunga)

7

Viena didžiausių mėsos pramonės įmonių – Nematekas (Dovainonys, Rumšiškių seniūnija) – gamina daugiau kaip 250 pavadinimų kiaulienos, jautienos ir paukštienos gaminių, produkciją eksportuoja į Europos Sąjungą. Bendrovė Krekenavos agrofirma yra sukūrusi uždarą kiaulienos produktų gamybos ciklą: grūdų auginimas, kombinuotųjų pašarų gamyba, kiaulių auginimas, mėsos produktų gamyba. Bendrovės Biovela (Dūkštos, Vilniaus rajono savivaldybė) produkcija: galvijų ir kiaulių skerdiena, paukštiena, rūkyti mėsos gaminiai; bendrovė kartu su Utenos mėsa ir dar trimis ne mėsos gamybos įmonėmis sudaro įmonių grupę Biovela group. Bendrovė Mažeikių mėsinė, gaminanti apie 120 pavadinimų jautienos ir kiaulienos gaminių, pirmoji Lietuvoje pradėjo eksportuoti mėsos produktus į Europos Sąjungą. Daugiausia mėsos eksportuoja ir daugiausia jautienos Lietuvos vartotojams tiekia bendrovė Agrovet (Kretingalė). Naminių gyvūnų ėdalą gamina bendrovė Masterfoods (Gargždai). Kitos didelės mėsos pramonės bendrovės: Agaras (Biržai), Klaipėdos maisto mėsos produktai, Samsonas (Kaunas), Tauragės maistas, Dovainonių, Kaišiadorių, Vievio, Vilniaus paukštynai.

Mėsos ir mėsos gaminių gamyba Lietuvoje 2008–2022 parodyta 10 lentelėje. 2023 eksportuota mėsos ir subproduktų už 311,23 mln. eurų.

8

2687

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką