metalinės konstrukcijos

metalinės konstrukcijos

metalnės konstrùkcijos, statybinės konstrukcijos arba jų elementai, pagaminti iš metalų arba jų lydinių. Daugiausia naudojamos plieninės konstrukcijos ir aliumininės konstrukcijos. Metalinės konstrukcijos daromos iš profiliuočių ir lakštų. Jungtys – suvirintinės, varžtinės, kaištinės, klijuotinės, kniedinės. Būna laikančiosios pastatų, tiltų (pvz., arkos, santvaros, sijos, rėmai, kolonos, kabamosios konstrukcijos), bokštų, antenų ir kitų statinių konstrukcijos, t. p. ir atitvarinės (pvz., plieniniai, variniai stogų dangos, išorinių sienų apdailos lakštai, kompozicinės plokštės su šilumos izoliacija). Yra stiprios, ilgalaikės, patikimos, ekonomiškos, lengvos ir gražios, o aliumininės konstrukcijos dar ir labai atsparios atmosferos poveikiui.

Istorija

Statybines metalines konstrukcijas imta naudoti maždaug prieš 3 tūkstančius metų. Kaltinės geležies elementai, padidinantys seisminį atsparumą, sustiprinantys mūrą, panaudoti Atėnų Akropolio Partenone (5 a. pr. Kr. pradžia). Florencijos katedros (15 a.), Romos Šv. Petro bazilikos (16 a.), Londono Šv. Pauliaus katedros (18 a.) kupolų laikantieji elementai t. p. padaryti iš kaltinės geležies. Pradėjus kaltinę geležį valcuoti (19 a.) ir iš jos gaminti profiliuočius pramoniniams pastatams naudotos sudėtinio spragoto skerspjūvio kolonos, ištisinės arkos, santvaros. Kaltinė geležis dažnai buvo derinama su kitomis medžiagomis (mūru, betonu, mediena, ketumi), kad padidėtų jų stipris tempiant. 18–19 a. t. p. naudotos lietinės (ištisinės ir surinktos iš atskirų elementų) ketinės kolonos, sijos, arkos, santvaros, rėmai, poliai, t. p. kompozicinės konstrukcijos su ketiniais elementais. Pastatyta ketinių tiltų, stogų su arkinėmis santvaromis, iš ketaus lietos smulkios konstrukcijos – vamzdžiai, apšvietimo stulpai, įvairūs stulpeliai, grotelės, turėklai. 19 a. pabaigoje–20 a. pradžioje plieninės metalinės konstrukcijos beveik visai pakeitė kitokias metalines konstrukcijas. Nuo 20 a. vidurio pradėtos naudoti ir aliumininės konstrukcijos. Vario lakštais dengiami stogai, daroma išorės apdaila, iš ketaus ir kaltinės geležies gaminami smulkūs gaminiai; ketinės ir kaltinės geležies statybinės konstrukcijos naudojamos tik remontuojamiems pastatams atnaujinti.

Lietuvoje

Lietuvoje metalinės (plieninės) konstrukcijos pradėtos naudoti 19 a. viduryje; vienos pirmųjų metalinių konstrukcijų yra plieninis sijinis Kauno geležinkelio (Žaliasis) tiltas, pastatytas 1862 (1914, 1941, 1948 remontuotas, iš dalies perstatytas); 1996 įtrauktas į Lietuvos Respublikos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą.

Kauno geležinkelio tiltas (1895; Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus)

1719

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką