metalo‑puslaidininkio sandūra

metalo ir elektroninio puslaidininkio sandūros energijos juostų diagrama: 0 – dielektrinio sluoksnio potencialas, φb – sandūros potencialo barjeras, EF – Fermi lygmens energija, φ0 – pusiausvirasis potencialo barjeras, φm – metalo elektronų išlaisvinimo darbas, φp – puslaidininkio elektronų išlaisvinimo darbas, LJ – puslaidininkio laidumo juosta, VJ – valentinė juosta, D – dielektrikas, M – metalas, P – puslaidininkis

metãlo‑pùslaidininkio sándūra, įvairialytės sandūros rūšis. Sulietus metalą su puslaidininkiu šiame susidaro potencialo barjeras, kurio tipą ir aukštį lemia metalo ir puslaidininkio elektronų išlaisvinimo darbų skirtumas φm – φp, sandūroje esančios priemaišos ir defektai, dielektrinio sluoksnio (oksido plėvelės) potencialas. Puslaidininkyje susidaro užtvarinis arba neužtvarinis sluoksnis, tai priklauso nuo φm – φp dydžio ir puslaidininkio paviršinių energijos lygmenų sandaros, pvz., metalo ir elektron. laidumo puslaidininkio sandūroje, jei φm > φp (paveiksle vaizduojama pusiausviroji būsena), daugiau elektronų difunduoja iš puslaidininkio į metalą negu atvirkščiai. Metalas įsielektrina neigiamai, puslaidininkio sluoksnis prie metalo‑puslaidininkio sandūra – teigiamai, ir jame susidaro potencialo barjeras; dėl to elektronų srautas iš puslaidininkio pradeda silpnėti, o iš metalo nesikeičia. Potencialo barjeras didėja, kol elektronų srautai susilygina. Pusiausvirasis potencialo barjeras φ0 lygus metalo ir puslaidininkio elektronų išlaisvinimo darbų skirtumui: φ0 = φm – φp. Metalo ir puslaidininkio Fermi energija EF yra vienoda, o tarp jų susidaro sąlyčio potencialų skirtumas U0 = φ0/e; čia e – elektrono krūvis.

Teigiamai įelektrinto puslaidininkio sluoksnio prie sandūros varža didesnė už tokio pat storio sluoksnio varžą bet kurioje puslaidininkio dalyje. Toks sluoksnis trukdo elektronams pereiti per metalo‑puslaidininkio sandūrą ir vadinamas užtvariniu. Jei φm < φp, daugiau elektronų injekuojama iš metalo į puslaidininkį. Puslaidininkio sluoksnyje prie metalo‑puslaidininkio sandūros susikaupia elektronų, ir jo varža sumažėja. Toks sluoksnis vadinamas neužtvariniu. Metalo‑puslaidininkio sandūra turi lyginimo savybę: prijungus išorinės įtampos šaltinio teigiamąjį polių prie elektroninio laidumo puslaidininkio, metalo‑puslaidininkio sandūros potencialo barjero aukštis ir plotis padidėja ir elektronų srautas per metalo‑puslaidininkio sandūrą susilpnėja (užtvarinė kryptis), prijungus neigiamąjį polių – elektronų srautas sustiprėja (neužtvarinė kryptis). Metalo‑puslaidininkio sandūra naudojamasi puslaidininkiniuose prietaisuose: aukštojo dažnio detektoriuose, generatoriuose, optiniuose keitikliuose, dioduose, tranzistoriuose, fotodioduose.

Paprasčiausią metalo‑puslaidininkio sandūros teoriją 1938 sukūrė W. H. Schottky.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką