Meteora
Meteorà, vienuolynų kompleksas Graikijoje, Tesalijos regione, prie Kalambakos miesto. Pasaulio paveldo vertybė (nuo 1988).
Architektūra
Švenčiausiosios Trejybės vienuolynas (15 a. antra pusė) Meteoros vienuolynų komplekse (Tesalijos regionas)
Vienuolynai pastatyti ant smiltainio uolų, pasiekiami uolose iškirstais laiptais (gr. Metéora – kybančios uolos). Išliko 6 vienuolynai: didžiausias ir seniausias – Didžiojo Meteorono, arba Jėzaus Kristaus Atsimainymo (14 a. vidurys), su Jėzaus Kristaus Atsimainymo bažnyčia (14 a. vidurys–16 a., centriškojo plano su kupolu), Šv. Barlaamo (16 a. vidurys) su Visų Šventųjų bažnyčia (16 a. vidurys, centriškojo plano su 2 kupolais), Šv. Stepono (16 a. pirma pusė) su Šv. Stepono (16 a. vidurys, vienanavė su narteksu) ir Šv. Charalambo (18 a. pabaiga, centriškojo plano su 2 puskupoliais) bažnyčiomis, Švenčiausiosios Trejybės (15 a. antra pusė) su Švenčiausiosios Trejybės bažnyčia (15 a. antra pusė, nedidelė vienanavė su narteksu), Šv. Barboros Rusanu (16 a. pirma pusė) su Jėzaus Kristaus Atsimainymo bažnyčia (16 a. pirma pusė, centriškojo plano su kupolu ir 2 puskupoliais), Šv. Mikalojaus Anapauso (16 a. pradžia) su Šv. Mikalojaus bažnyčia (16 a. pradžia, nedidelė vienanavė su kupolu).
Pastatai bizantiškojo stiliaus, statyti taikantis prie uolų reljefo; interjerai gausiai dekoruoti (gerai išliko bizantiškojo stiliaus freskos), turi dideles ikonų, rankraščių ir šventųjų relikvijų kolekcijas.
Istorija
Manoma, jau 11 a. uolose susidariusiose ertmėse gyveno atsiskyrėliai graikų ortodoksų vienuoliai. 14 a. pradėti statyti vienuolynų pastatai, 15 a. jų buvo 24 (iki 18 a. perstatinėti ir rekonstruoti). Per II pasaulinį karą kompleksas apgriautas, 20 a. pabaigoje pradėtas rekonstruoti.
452