mezginiai
mezginiai: a – suknelė (tautodailininkė O. Valickienė), b – šalikas (fragmentas; dizainerė V. Arbušauskienė), c – megztinis (dizainerė D. Atkočiūnaitė), d – užuolaida, e – burės
mezginia, megztinės tekstilės medžiagos ir gaminiai, numegzti tam tikru pynimu kilpomis išlankstant ir tarpusavyje supinant siūlus. Mezgami mezgimo mašinomis arba rankomis – virbalais (kauliniais, mediniais, metaliniais, plastikiniais) arba vąšeliu (nėriniai). Megztinė medžiaga yra mašina numegztas gana ilgas plokščias arba rankovės pavidalo mezginiai, megztinis gaminys – tam tikros formos plokščias arba erdvinis mezginys, numegztas rankomis ar mašina arba pasiūtas iš megztinės medžiagos. Pagrindiniai mezginių sandaros elementai yra kilpos (būna ir tąsų, lankų, papildomų siūlų), kiekviena jų – erdvinė kreivė, kurios forma ir ilgis lemia daugelį mezginių savybių. Mezginių išvaizda ir savybės t. p. priklauso nuo kilpų išsidėstymo ir jų sujungimo tvarkos (pynimo). Vienoje horizontalėje skersai mezginių esančios kilpos sudaro eilutę, vienoje vertikalėje išilgai mezginių esančios kilpos – stulpelius.
Būna skersiniai (jų viena kilpų eilutė sudaroma nuosekliai klojant vieną siūlą ant skersinio mezgimo mašinos adatų) ir metmeniniai (jų viena kilpų eilutė sudaroma iš siūlų sistemos – metmenų, mezgama metmeninio mezgimo mašinomis), viensluoksniai (viengubieji, dažniausiai mezgami 1 adatinės mezgimo mašinomis) ir daugiasluoksniai (mezgami 2 ar daugiau adatinių mezgimo mašinomis), vienspalviai arba margaspalviai mezginiai. Labiausiai paplitę viengubieji ir dvigubieji mezginiai, iš jų daromi aprangos, apyvokos ir technikos gaminiai. Aprangos mezginiai būna viršutiniai megztiniai gaminiai (megztiniai, suknelės, kostiumai, paltai, švarkai, sijonai, pončai) ir jiems skirta megztinė medžiaga, apatiniai megztiniai gaminiai (marškinėliai, pižamos, naktiniai baltiniai) ir jiems skirta megztinė medžiaga, kojinės (ir puskojinės, kojinaitės, pėdkelnės), pirštinės, galvos apdanga (kepurės, beretės, skarelės) ir šalikai. Aprangos apdailai mezgami nėriniai, iš kurių siuvami ir puošnūs drabužiai.
Aprangos mezginiai dažniausiai mezgami iš medvilninių, vilnonių, lininių, šilkinių, cheminių ar mišriaus pluošto verpalų, iš viengijų ar daugiagijų siūlų (dirbtinių ir sintetinių) ir įvairių siūlų derinių. Megztiniai gaminiai susiuvami iš megztinės medžiagos iškirptų gaminio detalių ar iš numegztų ir iš dalies iškirptų rankovės pavidalo ar plokščios formos kuponų detalių (pusiau reguliariuoju būdu) arba iš numegztų baigtinių detalių (reguliariuoju būdu), numezgamas visas gaminys (nereikia kirpti ir siūti) ar iš dalies susiuvamas (prisiuvami rankogaliai, apykaklė) numegztas vienetinis gaminys (baigtinis būdas). Megztos medžiagos dažnai virinamos, balinamos, dažomos, marginamos, šiaušiamos ar kitaip dailinamos, kartais mezgamos iš dažytų verpalų ar siūlų. Kuponai, baigtinės detalės ir baigtiniai gaminiai dažniausiai mezgami iš dažytų siūlų; detalės ir gaminiai mezgami ir iš nedažytų siūlų (dažomi numegzti). Apyvokos mezginiai naudojami buityje, daugiausia patalpoms dekoruoti (užuolaidos, drapiruotės, grindų danga, kilimai, staltiesės, apmušalai), dažniausiai mezgami iš cheminių siūlų. Techniniai mezginiai naudojami žemdirbystėje, sodininkystėje, miškininkystėje, žvejyboje (tralams), statyboje (tinklams, konstrukcinėms detalėms), pramonėje (filtrams, lynams, laminatų armatūrai, apvalkalams, pakuotei), transporto priemonėms (automobiliams, laivams, lėktuvams), sporto reikmenims ir specialiai aprangai, įvairioms saugos priemonėms. Tokie mezginiai naudojami ir medicinoje: sanitarijos ir higienos, gydomiesiems ir profilaktiniams (medicininės kojinės, vyturai), chirurginiams (dirbtinės kraujagyslės, tuščiaviduriai organai ir kiti) tikslams. Techninės paskirties mezginiai mezgami iš įvairių cheminių pluoštų ir neorganinių (metalo, stiklo, keraminių) siūlų. Jiems gaminti mezgamos akytos, mažai akytos, su pūkine ar kitokia danga ir kitos sandaros medžiagos. Akyti mezginiai naudojami žvejų tinklams, mažai tąsi megzta medžiaga – burėms, kompozicinių medžiagų armatūrai.
3152